Wrapped Bitcoin nedir? Hangi borsalardan alınır?

Kripto Haber TR – Wrapped Bitcoin nedir ve Türkiye’de yer alan kripto yatırımcılarının tercih ettiği en popüler kripto borsalarını ele alalım.

Wrapped Bitcoin (wBTC), Ocak 2019’da BitGo, Kyber ve Ren arasında ortak bir proje olarak kurulan, token haline getirilmiş bir Bitcoin (BTC) varlığıdır. Tüm tokenize edilmiş BTC ürünlerinin açık ara en popüleri olan Wrapped Bitcoin, BTC sahiplerine varlıklarını Ethereum blok zincirinin çok çeşitli merkezi olmayan uygulamalarına (DApp’ler) yerleştirmeni sağlar.

Son derece şeffaf ancak aynı zamanda merkezileştirilmiş olan wBTC, güncel CoinMarketCap verilerine göre en popüler 17. kripto para birimidir.

wBTC nedir ve Wrapped Bitcoin’in nasıl çalıştığını merak ediyorsanız, sizin için en anlaşılır bir şekilde açıklayalım. 

Wrapped Bitcoin nedir?

Wrapped Bitcoin, farklı blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirlik sağlamak için oluşturulmuş bir araçtır ve kripto para biriminin sahiplerinin, yerel blok zincirinin ötesinde mevcut olan yardımcı programdan yararlanmalarına olanak tanır. wBTC, Bitcoin ve Ethereum’da bulunan çok sayıda merkezi olmayan finans (DeFi) ve merkezi olmayan borsa (DEX) uygulamasına erişebilir.

Wrapped Bitcoin’ler, stabilcoinlerle birçok benzerliğe sahiptir. Bir wBTC aldığınızda öz sermayeniz artmaz. Bunun yerine, orijinal BTC’niz, siz geri değiştirmeye hazır olana kadar teminat olarak tutulur. Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, wBTC gibi tokenize edilmiş BTC varlıkları giderek daha popüler bir DeFi aracı haline geliyor.

Wrapped Bitcoin nedir?
Wrapped Bitcoin nedir?

Tokenize edilmiş BTC varlıkları artık toplam BTC arzının %1,7’sini oluşturuyor. Bu büyük bir rakam gibi görünmese de, tokenize edilmiş tüm BTC’lerin toplam piyasa değeri şu anda 14 milyar dolardan fazla ve artmaya devam ediyor.

Wrapped Bitcoin ne için kullanılır?

Bitcoin’in oldukça popüler olması ve birçok avantajlarına rağmen, dünyanın en büyük kripto para biriminin faydası sınırlıdır. Yavaş blok zincir süreleri, yüksek işlem ücretleri ve sınırlı DeFi seçenekleri gibi “-” yönleri vardır.

wBTC
wBTC

Bunların tersine, Ethereum (ETH) blok zinciri, daha hızlı blok sürelerinden ve nispeten ucuz işlem ücretlerinden yararlanan, sürekli genişleyen bir DeFi projeleri, DEX’ler ve diğer DApp’ler ekosistemine ev sahipliği yapar. Daha verimli blok zincirleri olmasına rağmen (örneğin Solana), Ethereum akıllı sözleşmelerin dağıtımı için açık ara en popüler blok zinciri olmaya devam ediyor.

Farklı blok zincirlerine özgü çok sayıda DeFi platformundan yararlanmak için kripto dünyasında birlikte çalışabilirlik daha önemli hale geliyor. Aslında, Ethereum kullanıcıları daha da hızlı işlem hızlarından yararlanmak için ETH coinlerini Polygon gibi diğer blok zincirlerine taşıyor. “Wrapped” kripto paralar, bu birlikte çalışabilirlik sorununu çözmek için yapbozun bir parçasıdır.

Wrapped Bitcoin fiyat hareketliliği

Wrapped Bitcoin kaç TL diye merak ediyorsanız hızlı bir şekilde güncel fiyatını açıklayalım. 2022 yılının başından itibaren kripto para birimlerinde bir düşüş hakim. Wrapped Bitcoin ile Bitcoin fiyatı her zaman eşit olacağını unutmayın.

Bu sebeple Temmuz 2022 yılı itibariyle 1 Wrapped Bitcoin, 19,408$’dır.

image 2
Wrapped Bitcoin fiyat hareketliliği

Wrapped Bitcoin, ağırlıklı olarak büyük ölçekli yatırımcılar ve kurumlar tarafından kullanılmaktadır. Herhangi bir bireysel mal sahibi bir alım yaparken BTC’niz, bir evin ipotek olarak verilmesine benzer şekilde teminat olarak tutulur. wBTC’nizle akıllıca olmayan bir yatırım yaparsanız, teminatınızı kaybedebilirsiniz.

Wrapped Bitcoin kimin ya da kim tarafından oluşturulduğunu merak ediyorsanız makalenin başında söylediğimiz gibi BitGo, Kyber ve Ren tarafından oluşturulmuş olup DAO tarafından kontrol edilmektir.

Wrapped Bitcoin hangi borsalardan alınır?

Wrapped Bitcoin, (wBTC) birçok borsa tarafından satılmaktadır. BTC gibi kripto sektörünün en popüler tokenize edilmiş bir kripto para birimini 40+ borsa üzerinden satın alabilirsiniz. Aralarından en güvendiğimiz ve wBTC satın alınması kolay olan borsalar şunlardır:

  • FTX – En Popüler Kripto Borsası
  • Binance – Orta/ Üst Yatırımcıların Tercih Ettiği Gelişmiş Kripto Borsası
  • Coinbase – Yeni Kripto Yatırımcılarına Uygun Borsa
  • KuCoin – Çeşitliliği Yüksek Arayüzü Sade Kripto Borsası
  • Kraken – Köklü Gelişmiş Kripto Borsası
  • Bitfinex – Düşük İşlem Ücretlerine Sahip Borsa

Wrapped Bitcoin hakkında her konuyu bu şekilde ele almış bulunmaktayız. wBTC hakkında ek bir sorunuz var ise yorum olarak belirtebilirsiniz.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

2 thoughts on “Wrapped Bitcoin nedir? Hangi borsalardan alınır?

  1. Bitcoin ve Etherium bir araya getiren coin olarak duymuştum ama bu kadar değerli olduğunu bilmiyordum Wrapped Bitcoin güncel olarak 332.804’miş oldukça güzel. Etherium gibi Wrapped Coin kazma işlemi yapılıyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.