SEC, 2021 yılına kadar uyguladığı para cezasını açıkladı

Kripto Haber TR – ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para birimi sektörünü düzenleme konusunda ihtiyatlı davrandı. Yakın tarihli bir rapor, komisyonun 2013’ten bu yana kripto sektöründeki yatırımcılara yaklaşık 2,35 milyar dolar değerinde ceza verdiğini gösteriyor.

Cornerstone araştırma şirketi tarafından 19 Ocak’ta yayınlanan raporun başlığı “SEC Cryptocurrency Enforcement: 2021 SEC Cryptocurrency Enforcement: 2021 Update”‘dir. Dilerseniz detaylı bir şekilde raporu inceleyebilirsiniz. Gelin rapor hakkında detayları birlikte inceleyelim.

SEC 2,35 milyar dolar değerinde ceza uyguladı

SEC tarafından hazırlanan raporda, düzenlemenin 2,35 milyar dolar değerinde 97 icra eylemi uyguladığı belirtildi. Bu cezalar 2013 ile 2021 yılı sonu arasında verildiğini belirtelim. 97 cezanın 58’i dava, 39’u idari davaydı. Davalardan toplam 1.71 milyar dolar topladı ve idari işlemler sırasında 640 milyon dolar tahsil edildi. Araştırma, suçlamaların en büyük yüzdesinin yalnızca firmalara yapıldığını gösteriyor. Bu firmalar 1,86 milyar dolar komisyon alırken, bireysel katılımcılara yapılan masraflar 490 milyon dolardı.

SEC, ilk kripto para cezasını Temmuz 2013’te yayınladı. Ancak Cornerstone Research, bu cezaların 2017’de toplanmaya başladığını belirtiyor. 2013 ve 2017 arasında, SEC’e yalnızca altı kripto para davası açıldı.

2021’de 20 icra davası açıldı ve raporda 2021’de açılan 20 icra davasının %65’i dolandırıcılık iddiası, %80’i kayıt dışı menkul kıymet arzını ihlali iddiası ve %55’i her ikisinin de iddia edildiği iddia edildi.

20210227 sec 15 hissede islemleri askiya aldi 41785 84e760998bfa60d340ce

Gensler’in görev süresi boyunca icra eylemleri artacağı düşünülüyor

Cornerstone Research’ün yazarı Simona Mola, SEC tarafından dijital varlık hizmetleri üzerindeki baskının, Gary Gensler’in 2021’in başlarında SEC başkanı olarak atanmasıyla arttığını belirtti. Komisyonun yaptırım eylemlerinin Mayıs ve Eylül ayları arasında “kayda değer yüksek” olduğunu kaydetti.

SEC, bir kripto kredi platformuna, kayıtsız bir dijital varlık borsasına ve merkezi olmayan bir finans (DeFi) platformuna türünün ilk örneği olan bazı eylemler getirdi. Ayrıca, Telegram’dan sonra ICO ile ilgili bir yaptırım eyleminde gördüğümüz en büyük para cezalarından birini verdiğini de belirtelim. Cornerstone Research başkan yardımcısı Abe Chernin, SEC’in kripto konusundaki sert duruşunun 2022’de de devam edeceğini ekledi. Chernin, merkezi olmayan finans (DeFi) platformları gibi çeşitli alanlarda daha fazla incelemeye tanık olunabileceğini kaydetti.

SEC, kripto sektörüne daha fazla odaklanacak gibi gözüküyor. 2021 yılının sonlarına doğru komisyon, Corey Frayer’ı yeni üye olarak atadı. Frayer, kripto para birimleriyle ilgili konularda komisyona danışmanlık yapmakla görevlendirilecek. Frayer’ın atanması, Elad Roisman’ın yönetim kurulu üyeliğinden istifa edeceği yönündeki spekülasyonların ortasında geldi.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir. Alacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.