Kripto yasası hakkında detaylar neler?

Kripto Haber TR – Kripto paralar ülkemizde oldukça yaygın bir şekilde yatırım için kullanılmakta. Altın, euro ya da sterlin almak yerine günümüz yatırımcıları yüksek k â r elde etmek için kripto paraya yatırım yapmayı tercih ediyor. Kripto sektörü, yapısı itibariyle oldukça oynak olması sebebiyle vatandaşların zararlarını minimuma indirmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emriyle kripto yasası gündeme geldi.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş tarafından yakın zamanda yapılan açıklamaya göre yasa tasarısını “yasaklayıcı” olarak değil “kontrol altına almak” olarak nitelendirdiğini açıkladı. Düzenleme ne olursa olsun, kripto paralar blockchain tabanlı olması sebebiyle herhangi bir 3. taraf müdahalesi, kripto paraların özerk olma özelliğini zedeleyeceğini düşünüyoruz.

Henüz yasa tasarısı AKP tarafından hazırlanmış değil bu sebeple yakın zamanda ani bir düzenleme gelme ihtimali oldukça düşük. Kripto Haber TR olarak bizim tahminimiz, Nisan ayının ortalarına doğru yasanın yürürlüğe girmesi yönünde.

kripto para yasasi aciklamasi

Kripto yasası ne tarz düzenlemeleri içeriyor?

Kamuoyunda uzun bir süre dolaşan “%40 vergi uygulanacak” görüşü Mustafa Elitaş tarafından yalanlandı bu sebeple bu denli sert bir kısıtlama gelmesi görüşünü aklımızdan silebiliriz. Elitaş’ın açıklamalarını detaylı incelediğimizde bizce düzenlemenin hangi alana yapılacağını açıklayalım.

  • Kaldıraçlı işlemler

Kaldıraçlı işlemler, kısa vadede büyük kazanç elde etmenizi sağlayacak olan işlemlerdir. Fakat iyi tarafından bakmak yerine kötü tarafından bakacak olursak, saniyeler içerisinde tüm paranızın erimesi de oldukça mümkün. Bu sebeple para kazanmak için oldukça riskli bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

AKP tarafından hazırlanan yasa tasarısında kaldıraçlı işlemler Türkiye’de tamamen yasaklanacağını ya da alt limit olarak minimum 50$ ya da 100$’lık işlem açma limitinin koyulacağını düşünüyoruz. Bu alt sınırın koyulmasının sebebi, küçük yatırımcıların bakiyelerini eritmesini engellemek olacağını açıklayalım.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.