Kripto para yasası hakkında son gelişmeler!

Kripto Haber TR – Kripto paraların hacmi dünya çapında yaklaşık 2 trilyon dolara ulaştı. Hâl böyle olunca Ak Parti kripto sektörüne yönelik yasal zemin oturtmak üzere çalışmalarını hızlandırdı. Kripto yasası ile birlikte kripto paraların daha güvenli bir ortam içerisinde alınıp satılması amaçlanıyor. Gelin detaylı olarak kripto para yasası hakkında gelişmeleri ve görüşlerimizi aktaralım.

Kripto para yasası

Kripto paralar yapısı itibariyle bağımsız ve tek bir elden kontrol edilmediği için günümüzde oldukça ilgi görüyor. Eğer yapısı bozulursa yatırımcıların büyük çoğunluğu Türkiye’de kripto yatırımı yapmayacaktır. Yapılan açıklamalara göre Japonya, Amerika ve İngiltere’de kripto düzenlemesi başlığı altında atılan çalışmalar inceleniyor.

Kripto para yasası
Kripto para yasası

Maliye Bakanı olan Nureddin Nebati, Mart 2022 tarihinde kripto paralar ile ilgili teknik çalışmaları tamamladığını belirtti. Fakat 19 Mayıs 2022 tarihince Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışmaların hâlâ sürdüğünü açıkladı ve şu açıklamayı yaptı:

Kripto para olayına sıcak bakmıyorum. Birini zengin birini fakir yapacak olan bu tür araçlar ile adım atmanın doğru olmadığına inanıyorum.

Kripto Haber TR olarak henüz yetkililerin bir karar almadığını ve yatırımcılarının nabzını ölçtüklerini düşünüyoruz. Kişisel görüşümüz ise 2022 yılı bitmeden bir düzenlemenin geleceği yönünde.

Kripto paralar yasaklanacak mı?

Teknik olarak kripto paraların yasaklanması imkânsızdır. Eğer en kötü olasılık olan kripto paraların ticareti yasaklanması gündeme geldiği takdirde, internete erişiminiz varsa ve yurtdışında yer alan bir banka hesabınız var ise yatırım yapmaya devam edebilirsiniz.

Daha önce de açıkladığımız gibi beklentimiz sert bir düzenlemenin yapılmayacağı yönünde. Yapılacak olan düzenleme fikrimizce kripto borsalarına yönelik olacak. Türkiye’de herhangi bir ofisi olmayan ve denetlenmeye kripto borsaları (Binance, KuCoin ve Coinbase) başta olmak üzere bu firmalara ofis açmaları gerektiği talimatı verilebilir.

Bu düzenleme ile birlikte doğrudan firmalar takip edilebilecek ve vergi uygulanabilecek. Yurtdışında yer alan kripto borsaların bu teklifi ret edeceğini düşünmüyoruz çünkü Türkiye kripto para yatırımı yapan en büyük ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Firmalar bu ilgiyi başka kripto borsalarına yönelmesini istemeyecektir.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.