Ethereum gaz ücretleri yakın zamanda düşebilir!

Kripto Haber TR – Ethereum blok zincirinin kurucu ortağı Vitalik Buterin, ikinci katman ağlarındaki Ethereum gaz ücretleri hakkında “kabul edilebilir” olması için 0,05 doların altında olması gerektiğini söyledi. Buterin, tüm Ethereum katman iki ağlarındaki işlem ücretlerini gösteren bir tweet’e yanıtında bu açıklamayı yaptı.

Ethereum gaz ücretleri için beklentiler ne?

Buterin’in bu açıklaması, Ethereum katman-iki ağı için ortalama işlem ücretlerini detaylandıran bir ekran görüntüsü paylaşan “Bankless” podcast’in kurucusu Ryan Sean Adams’ın Twitter gönderisine yanıt olarak geldi.

Verilere göre, Buterin’in beklentilerini karşılayan tek ağ, işlem ücretleri 0,02 ABD doları olan Metis’dir. Ancak, ağdaki işlem ücretleri yüksek ve 0,14 ABD dolara mal oluyor. Diğer ağlardaki işlem ücretleri oldukça yüksektir, Loopring ve Aztek Ağı sırasıyla 0,12 ABD Doları ve 1,98 ABD Doları ücret almakta. Öte yandan, Ethereum katman bir ağındaki ücretler oldukça yüksektir. Ağdaki işlem ücretleri şu anda işlem başına 3,26 dolar ve token iletim başına 16,31 dolar gibi oldukça yüksek bir fiyattan ücret kesilmekte. 

Yakın zamanda Yuga Labs tarafından Otherdeed NFT’lerin yakın zamanda piyasaya sürülmesi, işlem ücretlerini her işlem için 14.000 dolara çıkardı.

Adams’ın tweet’i, Ethereum’da katman 2’ye sahip olmanın ağı daha ucuz hale getirdiğini belirtti. Ancak Buterin, “İşlem ücretlerinin gerçekten kabul edilebilir olması için 0,05 doların altına inmesi gerektiğini” açıkladı. 

Buterin uygun işlem ücretlerini savunuyor

Ethereum ağındaki yüksek gaz ücretlerine rağmen Buterin, blok zinciri işlemlerini ucuza getirme ihtiyacı olduğu konusunda iyimser kaldı. 2017’de Buterin, “Ethereum ağının işlem başına 5 sentten fazlaya mal olmaması gerektiğini” söyledi.

Blockchain ücretlerini daha ucuz hale getirmenin 2017’deki nihai hedef olduğunu ve bugüne kadar da öyle kaldığını söyledi. Ethereum ağı yakın zamanda, Ethereum ağının tasarımını basitleştirmek ve işlem ücretlerini düşürmek için EIP-4844 olarak da bilinen proto-danksharding’i önerdi.

Buterin geçen ayki bir blog gönderisinde bu süreci açıkladı ve “doğrulayıcılar ve müşterilerin hâlâ tam blob içeriğini indirmesi gerektiğinden, proto-danksharding’deki veri bant genişliği tam 16 MB yerine yuva başına 1 MB olarak hedefleniyor. Ancak yine de büyük ölçeklenebilirlik kazanımları var çünkü bu veriler mevcut Ethereum işlemlerinin gaz kullanımıyla rekabet etmiyor.”

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.