En Popüler Metaverse Projeleri – 2022

Kripto Haber TR – 2022 yılı için en popüler metaverse projeleri yazımızda detaylı olarak güncel projeleri ele aldık. Detaylı bir şekilde incelemeden önce metaverse hakkında bilgi verelim.

Teknoloji, oyun veya kripto dünyasına ilgi duyuyorsanız, 2022 yılından önce metaverse hakkında bir şeyler duymuş olabilirsiniz. Ancak bu alanda çok bilginiz olmasa bile, “metaverse” terimini görmüş olma ihtimaliniz oldukça yüksek.

En Popüler Metaverse Projeleri

Peki metaverse tam olarak nedir? Bunu kısaca açıklamak oldukça zor olduğunu belirtmekte fayda var. Etkili bir şekilde açıklayacak olursak, sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) başlıklarıyla, çevrimiçi deneyimlerin daha gerçekçi görünüp ve potansiyel olarak yerini alacak daha sürükleyici ve her şeyi kapsayan İnternet’in gelecekteki bir vizyonudur.

1. Decentraland (MANA)

Metaverse projelerinin öncüsü olan Decentraland, metaverse evreni ile en yakından ilgilenen dApp’ler kategorisine giriyor. DApp, insanların sanal arazi parselleri satın almalarına ve ardından mülklerini uygun gördükleri şekilde kullanmalarına olanak tanır. Bu, sanal arazilerini en yüksek teklifi verene yeniden satmak veya hatta üzerine inşa etmek anlamına gelebilir. Örnek olarak, geçen yıl ünlü müzayede evi Sotheby’s , Decentraland’daki Londra merkezinin sanal bir kopyasını yaptı.

Decentraland aktif olarak 2.68$’dan işlem görüyor.

2. Sandbox (SAND)

Bir diğer popüler Metaverse projesi olan Sandbox, Decentraland ile aynı kategoriye giriyor ve benzer şekilde iddialı bir vizyona sahip. Proje, oyunculara kendi sanal dünyalarını yaratmaları için ihtiyaç duydukları her şeyi sağlamayı amaçlıyor. Bu, arazi parsellerini ve aynı zamanda o dünyayı hayata geçirmek için gereken dijital varlıkları oluşturmaya yönelik araçları içerir. Oyunun düzenleyicisi, oyuncuların her türlü varlığı ve hatta tüm oyunları oluşturmasını sağlar.

Sandbox aktif olarak 3.48$’dan işlem görüyor.

3. Enjin (ENJ)

Enjin, insanların herhangi bir kodlama deneyimi olmadan NFT’ler oluşturmasını sağlamak için tasarlanmış bir platformdur. Platform, belirli bir projenin tasarım özelliklerine uyacak şekilde kolayca özelleştirilebilen tokenleri oluşturmak için kullanılabilecek bir dizi sağlam araçla birlikte gelir. 

Yazılım, Ethereum’un hibrit ERC 1155 token standardını desteklediğinden, NFT koleksiyonlarından özel kripto paralara ve diğer oyun içi öğelere kadar çok çeşitli sanal ürünler oluşturmak için kullanılabilir. Bu öğeler daha sonra Enjin’in güçlü yazılım geliştirme kiti sayesinde oyunlara ve uygulamalara kolayca entegre edilebilir.

Enjin’in en ilginç özelliklerinden biri, içerik oluşturucuların NFT’lerini platformun tescilli tokeni ENJ ile alım yapmasına izin vermesidir. Bu şekilde NFT’ler, önceden belirlenmiş bir değere sahip bir kripto varlığı tarafından desteklenir, yani içsel değerleri vardır. ‘Infusing’ özelliği, somutluk yaratma, varlıkların orijinalliğini sağlama (bir varlıkta saklanan ENJ, o varlık için orijinallik kanıtı olarak hizmet eder) ve varlık oluşturmayı düzenleme gibi bir dizi fayda sağlar.

Enjin aktif olarak 1.87$’dan işlem görüyor.

4. Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity listemizde yer alan güçlü metaverse projelerinden biridir. Blockchain alanındaki tartışmasız en başarılı oyun olarak görüldüğü için kısa bir sürede büyük gelişmeler gösterdi. Kısa süre önce oyun NFT satışlarında 4 milyar doları aştı.

Oyun, oyuncuların Axies adlı yaratıklar oluşturmasına ve bunları diğer oyunculara karşı savaşlara katılmak için kullanmasına olanak tanır. Axie, oyna-kazan modelinin temelini oluşturan kripto para birimi tabanlı bir ekonomi kullanıyor.

Axie Infinity aktif olarak 66,22$’dan işlem görüyor.

5. Gods Unchained

Bir diğer ilgimizi çeken blockchain oyunu olan Gods Unchained, NFT’lerin geleneksel oyun türlerine nasıl başarılı bir şekilde uygulanabileceğinin harika bir örneğidir. Bu amaçla, Gods Unchained, NFT bükümüyle tanıdık bir tahsil edilebilir kart oyunu sunar. Oyuncuların savaş güvertelerini oluşturmak için kullandıkları kartlar, değiştirilemez tokenlerdir.

Gods Unchained aktif olarak 1,59$’dan işlem görüyor.

Gods Unchained ile en popüler metaverse projeleri yazısının sonuna geldik. Metaverse hakkında ya da incelememizi istediğiniz projeleri yorum olarak atarsanız oldukça mutlu oluruz. Bu sayede siz değerli Kripto Haber TR okuyucularını bilgilendirebiliriz.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.