Binance nedir? Binance güvenilir mi?

Kripto Haber TR – Binance, düşük maliyetle kripto para birimine yatırım yapmanın en iyi yollarından biridir. “Binance nedir ya da Binance güvenilir mi?” sorularının cevaplarını sizler için detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Türkiye’de şüphesiz en popüler kripto borsası olan Binance, kripto endüstrisindeki en düşük işlem ücretleri sunan nadir borsalardan bir tanesi. sunuyor. Gelin detaylı olarak incelemeye başlayalım.

Binance nedir?

Binance, müşterilerin bir kripto para biriminden diğerine doğrudan ticaret yapmalarına olanak tanıyan borsadır. Changpeng Zhao tarafından 2018 yılında kurulan bu borsa, Türkiye haricinde dünyada da en çok tercih edilen ilk üç kripto borsasından birisidir.

Binance nedir?
Binance nedir?

En popüler 500+ kripto para birimini bünyesinde barındırmasının yanında kendi yerel para birimi olan Binance Coin (BNB) ticareti de yapılmakta. BNB, yatırımcılar tarafından oldukça ilgi görmüş olup, CoinMarketCap verilerine göre en büyük 5. kripto para birimidir. Güncel olarak 1 BNB 4,960.13 TL’dir.

Komisyonlar ve ücretler

Binance, komisyon oranı söz konusu olduğunda oldukça makul bir oran sunuyor. Binance, hacme dayalı bir fiyatlandırma modeli kullanır. Satın almak ve satmak için tescilli kripto para birimlerini kullanırsanız size daha fazla indirim sağlar.

Genel olarak, her alım için yüzde 0,1 işlem ücreti ödersiniz. Ancak borsanın hacme dayalı fiyatlandırma modeli, maliyetlerinizi azaltabilir ve 30 günlük işlem hacminize dayanır. Binance, 30 günlük hacminize bağlı olarak VIP 0 ila 10 arasında sıraladığı 11 fiyatlandırma seviyesine sahiptir. Buna ek olarak Binance, piyasaya likidite katanları (yapıcılar) ödüllendiren ve likiditeyi azaltanlara (alıcılar) biraz daha fazla ücret (daha yüksek ticaret hacimlerinde) uygulayan bir yapıcı-alıcı modeli kullanır.

Komisyonlar ve ücretler
Komisyonlar ve ücretler

Binance’in fiyatlandırması biraz karmaşık olsa da, Coinbase’in daha karmaşık fiyatlandırma planının (oldukça maliyetli) bir parçasının aksine, web sitesinde şeffaf bir şekilde yayınlandığını belirtmekte fayda var. 

Kripto para çeşitliliği

Binance, en geniş kripto para birimi yelpazesini sunmayabilir, ancak Robinhood ve BtcTurk gibi kripto borsalarından çok daha fazla seçeneğe sahiptir. Platformda başta Bitcoin, Ethereum ve Binance Coin olmak üzere 500+ kripto para birimi bulunur.

 Kripto para çeşitliliği
Kripto para çeşitliliği

Bir diğer büyük borsa olan Coinbase, platformunda 100’den fazla coin sunuyor. Coinbase platformunda yer alıp Binance borsasında yer almayan kripto para birimi sayısı yaklaşık 3 ile 5 arasında olduğunu düşünüyoruz.

Stake ödülleri

Coinbase gibi, Binance de müşterilere firmada coin tuttukları için stake ödülleri kazanma imkanı sunuyor. Staking, bir banka hesabında faiz kazanmak gibi bir şeydir ancak daha yüksek faiz oranı ve daha büyük riskleri vardır. Staking, para birimindeki işlemleri doğrulamak için kullanıldığında belirli kripto paralardan gelir sağlar. 

Binance, tüm stake ödüllerini sizinle paylaşır ve program için sabit işlem ücreti dışında ekstra ücret almaz. Haziran 2022 itibariyle toplam stake edebileceğiniz kripto para birimi sayısı 30’dan fazladır. Stake işlemi günlük, haftalık, aylık ya da yıllık olmak üzere 4 farklı şekilde yapılabilir. Süre ne kadar uzarsa faiz oranının da o kadar arttığını belirtelim.

Binance’in gelişebileceği yerler

Yukarıda Binance platformunun olumlu yönlerine değindik. Gelin şimdi de olumsuz taraflarına değinelim.

Anında satın alma ücretleri

Yüzde 0,1’de Binance’in spot ticaret ücretleri düşüktür ancak anında alım emri verirseniz yüzde 0,5 gibi çok daha yüksek bir işlem ücreti ile kripto biriminizi satın alabilirsiniz. Yine de bu ücret yalnızca Binance’in kendisine göre yüksektir ve kripto dünyasındaki bazı ticaret ücretleriyle karşılaştırıldığında makul kaldığını belirtelim.

Yüksek işlem ücretleri söz konusuyken, banka kartı ile kripto almak isterseniz sizden %4,5 gibi yüksek bir işlem ücreti kesileceğini açıklayalım.

Arayüz

Binance arayüzü profesyonel ve yeni yatırımcılar için farklı arayüzlere sahip olsa da yeni yatırımcılar için geçerli olan arayüz karmaşık gelebilir. Eğer profesyonel bir yatırımcıysanız bu durum sizin için sorun olmayacaktır. Eğer yeni yatırımcıysanız yanlış bir butona basmamak için arayüzü tam anlamıyla anlamanız önemlidir.

Binance borsasına %10 komisyon indirimi kazanarak kayıt olmak için şu linke tıklayın: https://www.binance.com/tr/activity/referral-entry?fromActivityPage=true&ref=LIMIT_MYXY5Q5Z

Eğer bilgili bir yatırımcıysanız ve sinyal grup arayışınız var ise şu link üzerinden ücretsiz sinyaller alabilirsiniz: https://t.me/kriptotilki

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.