Binance FTX satın alıyor, işte detaylar!

Kripto Haber TR – Binance CEO’su Changpeng Zhao Salı günü, şirketinin rakip Sam Bankman-FTX Fried’i bilinmeyen bir bedel karşılığında satın almak için geçici bir anlaşma yaptığını açıkladı. Twitter’da Bankman-Fried’e göre Binance FTX satın alma işlemi, iki kripto para birimi borsası olan FTX US ve Binance US’nin ABD’deki bireysel işlerini hariç tutuyor.

https://twitter.com/cz_binance/status/1590013613586411520?

FTT tokeni, FTX’in para çekme işlemlerine izin vermeyi bıraktığına dair spekülasyonlar nedeniyle Salı sabahı 2,51 dolara kadar düştü. FTX kullanıcıları temelde tokeni kullandıklarında alım satım işlemlerinde komisyon indirimi alırlar. FTT’nin Binance borsasındaki muadili olan Binance Coin (BNB), yaklaşmakta olan anlaşmayı duyduktan sonra %10 yükselerek 368,07$’a ulaştı. Binance FTX arasında eğer yakın zamanda bir işbirliği gerçekleşirse BNB’de iyi bir yükseliş yaşanabilir.

Binance FTX
Binance FTX

Eğer bir birleşme gerçekleşirse, dünyanın en büyük iki bitcoin borsası bir arada olacak. Salı sabahı CoinGecko’dan alınan verilere göre, Binance ve FTX birlikte ticaret faaliyetinde 34 milyar doları veya merkezi borsalardaki tüm anlaşmaların %25’ini oluşturdu.

Zhao ve Bankman-Fried, anlaşmanın kendileri için çalışan ekipler tarafından kapsamlı bir şekilde araştırılacağını da belirtti. Tüm bu süreçte Binance FTX arasında bağı kuvvetlendirmek adına her şeyi yaptığını söyleyebiliriz.

Binance FTX Borsasına Neden Yardım Ediyor?

Twitter’da kendi profiinden Bankman-Fried, iki borsanın “stratejik bir işleme” rıza gösterdiğini belirterek düzenlemeyi doğruladı. Ayrıca, borsanın Salı sabahı para çekme işlemlerini kabul etmeyi bıraktığına dair söylentilerin nedeni gibi görünen para çekme işlemlerindeki birikmişliği de ele aldı.

Para çekme birikimi şu anda ekiplerimiz tarafından temizleniyor. Bankman-Fried, likidite sorunlarını ortadan kaldıracak ve tüm varlıkların 1:1 oranında kapsanmasını sağlayacak. Binance’i davet etmemizin en önemli nedenlerinden biri de bu. Her şeyin oturmasının biraz zaman alabileceği için üzgünüz.

Zhao ve Bankman-Fried, arasında tam olarak detayları bilmesek de bir çekişme olduğu aşikar.

Bütün Bunlar Nerede Başladı?

Tüm bunların temeli aslında yıllar önce atılmıştı. 2019’da Binance, FTX’e öncü bir yatırımdı. Geçen yılın Temmuz ayında Binance üzerindeki düzenleyici baskı arttığında, FTX Binance’in hissesini satın aldı. Bankman-Fried, “Şirketimizi yönetme şeklimiz arasında belirli farklılıklar olduğunu düşünüyorum” diye belirleterek bir açıklama yaptı.

Bankman-Fried, Decrypt’e “Düzenleyicilerle elimizden geldiğince işbirliği yapmak için gerçekten çok çalışıyoruz ve bence bu, düzenleyicilerin ‘çekici’ getirmekten başka seçeneklerinin olmadığını düşündükleri durumlara yol açma olasılığının daha yüksek olduğunu” söyledi.

Binance, Ekim ayında Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık Twitter’ı satın almasını destekleyerek bir dalgalanma da yarattı.

Türkiye’de kripto paralar yasaklanacak mı konusu da oldukça konuşuluyor. Eğer bu konu hakkında bir fikir almak isterseniz sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Binance nedir merak ediyorsanız sitemizde yer alan detaylı makaleyi de okuyabilirsiniz.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.