ABD Senatörü: “Apple ve Google bize bilgi versin”

Kripto Haber TR – ABD’li milletvekiller, kripto alanını düzenlemeye ve ABD’li yatırımcılar için riskin azaltılmasını sağlamayı hedefliyor. ABD Senatörü Sherrod Brown, Apple ve Google’ın ana şirketi Alphabet’e dev teknoloji şirketlerinin sahte kripto para uygulamalarını nasıl yasaklayabileceği hakkında bilgi almak isteyen mektuplar yazdı.

ABD Senatörü Apple ve Google’ın sahte kripto uygulamalarını yasaklamasını istiyor

Senato Bankacılık Komitesi başkanı Brown, Perşembe günü Apple CEO’su Tim Cook ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai’ye teknoloji devlerinin indirilen kripto uygulamalarını onaylamak için alabilecekleri önlemleri soran mektuplar yayınladı.

google apple depophotos 1635526
ABD Senatörü Apple ve Google’ın sahte kripto uygulamalarını yasaklamasını istiyor

Milletvekili ayrıca, sahte uygulamalar aracılığıyla yürütülen kimlik avı işlemlerini önlemek için şirketlerin bu kripto uygulamalarının güvenliğini ve güvenini nasıl belirlediği hakkında bilgi istedi. Senatör, siber suçluların hileli uygulamalar oluşturmak ve şüpheli olmayan kullanıcıları cezbetmek için kripto firmalarının tanımlayıcı ayrıntılarını çaldığını belirtti.

Mektupta ayrıca kripto ile ilgili hizmetler sunan şirketlerin dolandırıcılık faaliyetlerini önlemek için önlem almaları gerektiği belirtildi. 

Kripto dolandırıcılığında artış

18 Temmuz’da FBI, dolandırıcıların Ekim 2021 ile Mayıs 2022 arasında 42 milyon dolardan fazla para çaldığını söyledi. Çalınan paranın bir kısmı, meşru bir kripto para borsası adını kullanan sahte bir uygulamayı içeriyor.

Ronin hack ethereum
Kripto dolandırıcılığında artış

Finans Sektörü Düzenleme Kurumu Yatırımcı Eğitim Vakfı Başkanı Gerri Walsh, Robinhood’a uygulanan 57 milyon dolarlık para cezasının bir kısmının, çevrimiçi kripto hesapları veya mobil uygulamalar dahil olmak üzere kripto eğitimine gideceğini söyledi.

Walsh ayrıca bazı dolandırıcıların kurbanları para göndermeye veya sahte kripto platformlarına yatırım yapmaya kandırmak için flört ve mesajlaşma uygulamaları kullandığını ve sosyal medyadaki yanlış bilgilerin bu dolandırıcılıkların yayılmasında birincil faktör olduğunu da sözlerine ekledi.

Haziran 2022’de Federal Ticaret Komisyonu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 46.000 kişinin 2021’de gerçekleştirilen dolandırıcılık nedeniyle yaklaşık 1 milyar dolarlık kripto para kaybettiğini söyledi. FTC, tüm kripto dolandırıcılıklarının yaklaşık %50’sinin gönderiler, mesajlar yoluyla sosyal medya platformlarından geldiğini belirtti.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.