ABD, Kuzey Koreli Kripto Hackerları Hakkında Bilgi Verene 10 Milyon Dolar Verecek

Kripto Haber TR – Amerikalı yetkililer, Kuzey Koreli kripto hackerları alt etmelerine yardımcı olan kişilere 10 milyon dolara kadar vaat vereceğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, yakın zamanda Kuzey Kore kripto para birimi korsanlığı kolektiflerine karşı kullanılabilecek değerli bilgiler veren herkese 10 milyon dolara kadar bağışta bulunma sözü verdi. Tutar, Mart 2022’de vaat edilen bir önceki ödülün iki katı olduğunu belirtelim.

Kuzey Koreli Kripto Hackerları Yakın Zamanda Tespit Edilebilir!

Kuzey Koreli bilgisayar korsan grupları, yıllardır Amerikan makamları için önemli bir yük olmuştur. Bu tür gruplar, yakın geçmişteki en büyük istismarlardan bazılarının arkasında durarak, kuruluşlardan milyonlarca dolar değerinde kripto para birimi çaldı.

Kuzey Koreli Kripto Hackerları Yakın Zamanda Tespit Edilebilir!
Kuzey Koreli Kripto Hackerları Yakın Zamanda Tespit Edilebilir!

Chainalysis, Kuzey Koreli siber suçluların, fonlar çoğunlukla borsalardan ve yatırım şirketlerinden toplandığı için yalnızca 2021’de yaklaşık 400 milyon dolarlık dijital varlık çaldığını tahmin ediyor.

Geçen ay Elliptic, Doğu Asya ülkesinde bulunan kötü şöhretli siber çetenin Lazarus Harmony’yi ihlal eden ve 100 milyon dolar değerinde Ethereum çalan kişi olduğunu iddia etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, faaliyetlerini bozabilecek bilgiler için 10 milyon dolarlık bir ödül açıklaması çetenin çökertilmesini sağlayabilir. Dışişleri Bakanlığı şu açıklamayı yaptı:

Kuzey Kore hükümetiyle bağlantılı kötü niyetli siber gruplarla (Andariel, APR38, Bluenoroff, Guardians of Peace, Kimsuky veya Lazarus Group gibi) ilişkili ve ABD’nin kritik altyapısını hedef alan herhangi bir kişi hakkında herhangi bir bilginiz varsa ve bize söylerseniz sizi ödüllendireceğiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Her Yolu Deniyor

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bu bilgisayar korsanlarıyla savaşırken karşılaştığı sorunlar, siber suçluların kripto para birimlerini çalmak ve aklamak için karmaşık teknikler kullanması olabilir. Bu yılın Şubat ayında Center for a New American Security (CNAS), Lazarus Group’u dünya çapındaki en gelişmiş bilgisayar korsanları arasına yerleştirdi ve onları “siber suçlular ve yabancı bağlı kuruluşlardan oluşan usta bir ordu” olarak nitelendirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Her Yolu Deniyor
ABD Dışişleri Bakanlığı Her Yolu Deniyor

Ödül, dört ay önce 5 milyon dolar olarak belirlenmişti fakat ABD Dışişleri Bakanlığı ödülü iki katına çıkardı. Birkaç hafta önce, dijital varlık borsası Coincub, Doğu Asya ülkesinin dünyanın kripto hackleme süper gücü haline geldiğini belirledi. Kuzey Koreli siber suçluların son yıllarda 1,5 milyar doların üzerinde dijital para birimini tükettiği bildiriliyor.

Coincub ayrıca Pyongyang hükümetinin tüm saldırıları kontrol ettiğini, bazı çete üyelerinin Kim Jong-un ve yakın çevresiyle yakın bir ilişkisi olabileceğini iddia etti.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.