Nike, logosunu NFT olarak satan şirkete dava açtı!

Kripto Haber TR – Spor giyim devi olan Nike, perakende firması olan StockX ile bir mahkeme savaşına giriyor. Mahkemenin ana konusu StockX’in, Nike logosunun takas edilemez token (NFT) satışı yapmasından kaynaklanıyor.

Şirket aktif olarak blok zincirlerini araştırıyor. Geçen yıl Nike’ın logosunu sanal dünyada kullanmak için ticari marka başvurusu yaptığı bildirilmişti. Dava New York Federal Mahkemesi’nde açıldı. Nike, satıcının zararları şirkete ödemesini ve bu NFT’lerin satışını durdurmasını talep ediyor.

StockX, NFT spor ayakkabılarını Ocak ayında satmaya başladı. Şirket ayrıca NFT alıcılarına gelecekte NFT’lerini fiziksel spor ayakkabılar için kullanma şansına sahip olacaklarına söz verdi.

nft ve metaverse evreninin yeni uyesi nike

Nike tarafından açılan dava, StockX’in Nike logolu yaklaşık 500 NFT spor ayakkabı sattığını belirten 590 sayfalık bir belgede yer alıyor. Popüler spor giyim firması, NFT spor ayakkabılarının çok yüksek fiyatlara satıldığını belirterek, bu NFT’lerde logoya yer verilmesinin markanın itibarını etkilediğini sözlerine ekledi.

Nike, perakende firmasına dava açtı

Yasal anlaşmazlığa rağmen, StockX NFT spor ayakkabılar hâlâ çevrimiçi olarak satın alınabilir. Şirketin tahmini değeri 3,8 milyar dolar ve bu spor ayakkabı koleksiyonunun adı ise “The Vault” olarak nitelendiriliyor.

NFT’lerin markalar için etkileşim kurma şansı sunarken, pazardaki bazı kişilerin “Dünyanın en ünlü ticari markalarından bazılarının iyi niyetini gasp etmeye ve bu ticari markaları sanal ürünlerini pazarlamak ve kötü niyetli ürünler üretmek için yetkisiz olarak kullanmaya” çalıştıklarını belirtti. Nike kısa süre önce bir NFT sanat stüdyosu olan RTFKT’yi satın aldı. 

Satın alma işlemi, birçok markanın bir pazarlama aracı olarak NFT’lere yönelmesiyle gerçekleşti. NFT’lerle ilgili dava açan tek büyük marka Nike değil. Daha önce de büyük markalar ve ünlüler bu gibi durumlarda dolanıyordu. Bir film yapım şirketi olan Miramax, bir filmin NFT’lerini sattığı için şirketin yönetmenine dava açtı. Şirket, bunun bir telif hakkı ihlali olduğunu belirtti.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.