XRP coin nedir? Hangi borsalardan alınır?

Kripto Haber TR – XRP coin nedir ve kripto sektörü için önemini gelin açıklayalım. Ripple, her bir kripto paranın geçmişini izlemek için dünya çapındaki bağımsız bilgisayarlara güvenir. Bu, Bitcoin ve Ethereum gibi diğer kripto para birimlerinin çalışma şekline benzer.

Merkezi bir yerde tutulmadığı için bu defter tarzı, merkezi olmayan bir defter sistemi olarak adlandırılır. Bu merkezi olmayan sistem, bankaların dünya çapındaki diğer kayıtlı finansal kurumlara XRP göndermek için güvendiği şeffaflığın artmasını sağlar. Artık bankalar, geçmişte sahip olamayacakları daha geniş bir finansal ağdan faydalanabilirler.

XRP coin nedir?

Ripple XRP, yatırımcılar ve farklı para birimleri kullanan alıcılar arasında hızlı bir şekilde para transferi yapmak için Ripple ağında kullanılmak üzere tasarlanmış bir kripto para birimidir.

XRP coin nedir?
XRP coin nedir?

Bir Amerikan teknoloji şirketi olan Ripple Labs, bankaların ve finans kurumlarının XRP’yi hızlı ve uluslararası olarak daha düşük bir fiyata transfer etmek için kullandıkları bir platform olarak Ripple Net’i yarattı. Yatırımcılar, alacaklılar ve bankalar yerel para birimlerini XRP’ye aktarabilir, yerel bir ağ geçidine para gönderebilir ve XRP’yi satıcının kabul ettiği para birimine geri aktarabilir.

Bu kripto paraların her ikisi de Ripple ağında oldukları sürece, yabancı bir kurumla doğrudan ilişkisi olmayan bankalar için transfer sürelerini kısaltır ve ücretleri düşürür.

Ripple nasıl çalışır?

Ripple, bir bankanın veya “ağ geçidinin”, ödeme yapanın yerel para birimini Ripple’ın dijital para birimi olan XRP’ye çevirerek süreci kolaylaştırmasına olanak tanır. Daha sonra, alıcının ağ geçidine ulaştığında veya XRP olarak tutulduğunda, birkaç saniye sonra yatırımcının yerel para birimine geri dönüştürülebilir.

Ripple nasıl çalışır?
Ripple nasıl çalışır?

Ripple Net, Ripple’ın küresel bankaları ve finans kurumlarını birbirine bağlayan ana motorudur. Bu platformu, Ripple’ın para birimi XRP’yi kullanarak dünyayı hızlı ve verimli bir şekilde kolayca hareket ettirmek için kullanabilirler.

Protokoller, ağı da yöneten Ripple Labs tarafından belirlenir. Bu, işlem sürelerini azaltarak, protokol şeffaflığını sağlayarak ve Ripple’ın kara para aklama gibi şüpheli faaliyetleri aktif olarak işaretleyerek finansal kurumlara fayda sağlar. Doğrulayıcılar bağımsız olarak çalışırken, Ripple Net’in operasyonları merkezileştirilmiştir ve geliştiricilere açık değildir.

Ripple Labs, XRP ödemelerini programlarına ve uygulamalarına entegre etmek isteyen geliştiricilere yazılımlarının açık kaynaklı bir sürümünü sunar. Bu hizmet RippleX’tir ve açık kaynak yönleri vardır.

XRP hangi borsadan alınır?

XRP, 2022 yılında en popüler 6. kripto para birimidir ve aktif olarak 6,52 TL’den fiyatlandırılmış durumda. Ripple satın almak için özel bir çaba sarf etmeniz gerekmiyor. Binance, BtcTurk ve Coinbase başta olmak üzere 50+ kripto borsası üzerinden satın alabilirsiniz.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.