USDT coin nedir? Hangi borsalardan alınır?

Kripto Haber TR – USDT coin nedir ve kripto sektörü için önemini gelin açıklayalım. Kısaca Tether, (USDT) ABD dolarına sabitlenmiş bir sabit paradır. Bu, 1 USDT’nin 1$ değerinde olacak şekilde tasarlandığı anlamına gelir ve geçmişte fiyat dalgalanmaları olmasına rağmen normalde öyledir.

Stablecoin’ler, tutarlı bir değer sağlayacak ve bir varlık tarafından desteklenen bir dijital para birimine sahip olmak isteyen kişiler için kullanışlıdır. Tether bunun için son derece popüler, ancak aynı zamanda tartışmasız en tartışmalı stablecoindir. Tether hakkında bilmeniz gereken diğer her şeyi bu kılavuzda ele alacağız.

USDT coin nedir?

Piyasada birçok stabilcoin var ve bunların birçoğu ABD dolarına sabitlenmiş durumda. USDT, rakiplerle aynı şeyi etkin bir şekilde sunmasına rağmen, Tether’in popülaritesi oldukça fazla.

USDT coin nedir?
USDT coin nedir?

Tether, diğer tüm stabilcoinlerden daha büyük bir piyasa değerine sahiptir. Daha da önemlisi, çok daha yüksek bir günlük işlem hacmine sahiptir. Aslında Tether, tüm kripto para birimleri arasında rutin olarak en yüksek 24 saatlik işlem hacmine sahiptir, bu nedenle dijital token ekosisteminde büyük bir rol oynar.

Stabilcoinlerin diğer kripto para türlerine göre avantajı, normal şartlar altında tahmin edilebilir bir fiyat aralığını korumalarıdır. Uçucu değiller, bu yüzden insanların yatırım olarak satın aldığı kripto para birimlerinden farklı bir şekilde kullanılıyorlar. Tether gibi sabit paraları kullanmanın en yaygın yolları şunlardır:

  • Dünyanın herhangi bir yerinden başka bir tarafa dijital olarak para göndermek.
  • Kendi paranızı kripto borsaları arasında transfer etmek.
  • Stabilcoin’lerinizi yüksek faiz oranları elde etmek için ödünç vermek (bazı kredi platformları %10’dan fazla ödüyor).
  • Diğer kripto para birimleri için hızlı bir şekilde ticaret yapabilmeniz için bir borsada para depolamak.

Tether’in popülaritesi ve yüksek işlem hacmi, kullanımını diğer stablecoin’lere göre daha kolay hale getiriyor. Örneğin Tether satın almak, satmak veya takas etmek istiyorsanız, en iyi kripto uygulamalarının çoğunda bulunur. Ve işlem hacmi, Tether’inizi kullanırken sorun yaşamamanız gerektiği anlamına gelir.

Tether (USDT) nasıl çalışır?

Tether, birkaç büyük blok zincirinde yayınlanan bir tokendir. Tether’in amacı, 1 USDT’nin 1 ABD Doları ile değiştirilebilmesidir. Bunu başarmak için Tether Limited, yayınladığı tokenleri desteklemek için rezerv tutar.

Tether (USDT) nasıl çalışır?
Tether (USDT) nasıl çalışır?

Tether Limited’in 1.000 USDT basması için, rezervlerinde 1.000 ABD Doları olması gerekir, bu da alıcıların paralarını geri isterlerse alabilmelerini sağlar. Tether’in teoride böyle çalışması gerekiyor olsa da, gerçek biraz daha karmaşık; Tether Limited’in rezervlerine ilişkin güvenilirliği ile ilgili sorunlar olmuştur. Şirket başlangıçta her USDT’nin bire bir 1 dolar desteklendiğini iddia etti. Bunun yanlış olduğu ortaya çıktı.

Tether Limited’in bir avukatı 2019’da USDT tokenlerinin %74’ünün nakit veya nakit eşdeğerleri ile desteklendiğini söyledi. Ancak Tether Limited, 2021’de rezervlerinin dökümünü sağladığında USDT tokenlerinin yalnızca %2,9’u nakit olarak desteklendi. Rezervlerinin geri kalanı teminatlı kredilerden, şirket tahvillerinden ve ticari senetlerden oluşuyordu.

Özetlemek gerekirse, Tether Limited, tüm USDT’nin %100 şirketin rezervleri tarafından desteklendiğini iddia ediyor. Bu rezervler varlıkların bir karışımıdır, yani hepsi nakit değildir. Ayrıca, USDT tokeninin 1$ karşılığında kullanılabilecek hiçbir yasal garantisi olmadığını da belirtmekte fayda var.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.