USDC token nedir? Hangi borsalardan alınır?

Kripto Haber TR – USDC token nedir ve kripto sektörü için önemini gelin açıklayalım. USD Coin (USDC), 1 USD’lik sabit bir değeri korumak için tasarlanmış bir kripto para birimidir. Tether (USDT) ve Gemini Dollar (GUSD) gibi varlıkların yanı sıra USD Coin, sabit paralar adı verilen daha geniş bir kripto para birimi kategorisinin parçasıdır.

Bu kripto para biriminin korunmasına yardımcı olmak için değerlerini fiat para birimlerine veya emtialara sabitlemek gibi çeşitli mekanizmalar kullanır.

USDC token nedir?

USDC stablecoin, kripto borsası Coinbase ve finansal teknoloji (FinTech) firması Circle tarafından kurulan bir kuruluş olan CENTRE tarafından oluşturulmuştur. Her USDC bir dolar karşılığında itfa edilebilir ve düzenlenmiş ABD finans kurumlarındaki hesaplarda tutulan eşdeğer değere sahip bir dolar veya dolar cinsinden bir varlıkla desteklenir. 

USDC token nedir?
USDC token nedir?

Bu hesaplar, USDC’yi destekleyen rezervler hakkında aylık tasdikler yayınlayan ABD muhasebe firması Grant Thornton LLP tarafından denetlenir.

Neden USDC gibi stabil paraları kullanmalısınız?

USDC ilk olarak Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 tokeni olarak piyasaya sürüldü ancak o zamandan beri Solana, Stellar ve Algorand dahil olmak üzere diğer blok zincirlerine genişledi. Hem merkezi hem de merkezi olmayan borsalarda (DEX’ler) satın alınabilir. USDC gibi sabit paralar tarihsel olarak Bitcoin (BTC) veya Ether (ETH) gibi dijital varlıklardan çok daha az oynaklık yaşadığından, ödemeler ve havaleler için idealdir.

Genellikle daha yüksek volatiliteye sahip dijital varlıklardan elde edilen kârları, fiat’a çıkmadan daha düşük volatiliteye sahip dijital varlıklara yerleştirmek isteyen yatırımcılar tarafından tercih edilir. USDC gibi sabit paraların ek faydaları, merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) ve merkezi olmayan finans (DeFi) içinde ortaya çıkarılabilir . 

USDC, başta Aave , Celsius Network, Compound, Dharma, OpenSea olmak üzere çeşitli dApp ve DeFi protokollerinde kullanılır.

USDC’nin ekosistemdeki yeri

Kripto ekosistemi geliştikçe çeşitli sabit paralar çoğaldı ve çoğu artık pazarın önemli bir parçası. Bir stablecoin’in -sabit para birimi olarak bilinen- istikrarını nasıl sürdürdüğü, altyapısına bağlıdır. Stablecoinler, merkezi bir kurum tarafından ihraç edilebilir veya merkezi olmayan bir şekilde teminat altına alınabilir. 

USDC'nin ekosistemdeki yeri
USDC’nin ekosistemdeki yeri

Merkezi olmayan stabil paralar: Merkezi olmayan TerraUSD (UST) gibi algoritmik sabit paralar, varlığın arzını daraltmak ve genişletmek için algoritmalar ve akıllı sözleşmeler kullanarak fiyat istikrarını korumaya çalışır ve yanlış gittiğinde fiyatını tekrar sabit tutar. Diğer sabit paralar, farklı teminat türlerine karşı verilir. Örneğin MakerDAO’nun merkezi olmayan sabit para DAI’si, kullanıcıların zincir üzerinde yatırdığı kripto para teminatına karşı verilir.

Merkezi sabit paralar: Paxos Gold (PAXG), New York’ta düzenlenen bir güven şirketi ve saklama kuruluşu olan Paxos tarafından tutulan fiziksel altın rezervleriyle destekleniyor. USDC gibi diğer merkezi sabit paralar, merkezi kurumlar tarafından çıkarılır ve düzenlenmiş finansal kurumlar tarafından zincir dışı tutulan dolar ve dolar cinsinden varlıkların bir kombinasyonu ile desteklenir.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.