SOL coin nedir? Hangi borsalardan alınır?

Kripto Haber TR – SOL coin nedir ve kripto sektörü için önemini gelin açıklayalım. Solana, geçtiğimiz yıl büyük bir perakende ve kurumsal yatırımcı akını ile piyasadaki en popüler kripto para birimlerinden biri haline geldi. 

Solana, hem Bitcoin hem de Ethereum ağlarından çok daha hızlı işlemlerin yanı sıra, merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak ve değiştirilemez tokenler (NFT’ler) oluşturmak için tüm ekosistemi sağlayarak, onu Ethereum için zorlu bir rakip haline getiriyor.

SOL coin nedir?

Solana, merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan ve çok çeşitli merkezi olmayan uygulamalara (dapps) güç sağlayan blok zinciri tabanlı bir platformdur. Yerel tokeni olan SOL, Solana blok zincirine güç sağlayan bir kripto para birimidir ve işlemler için ödeme yapmak, ağı güvence altına almak ve stake yoluyla ödüller kazanmak, ayrıca ticaret yapmak veya satın alma yapmak için kullanılır.

SOL nedir?
SOL coin nedir?

Solana, işlemleri işleyen ve Solana blok zincirini koruyan merkezi olmayan bir bilgisayar ‘düğümleri’ (sunucuları) ağı üzerine kuruludur. Solana, saniyede 710.000’e kadar işlem yapma yeteneği ile Bitcoin veya Ethereum ağlarından çok daha hızlı işlem hızları sunar. Ethereum’un saniyede yalnızca ortalama 15 işlem yapması ve hatta ödeme işlemcisi Vias’ın saniyede yalnızca 60.000 işlem gerçekleştirebilmesiyle Solana, bugünün işlem işleme standartlarını çok aşıyor.

Solana, Solana Vakfı tarafından yürütülen açık kaynaklı bir projedir. Kâr amacı gütmeyen kuruluş projeyi sürdürmekte ve ayrıca Solana’nın sansür direncini iyileştirme çabalarını finanse etmek için bir hibe programını yönetmektedir. 

Solana’ya Yatırım Yapmalı mısınız?

Solana, 2021’de %10,000’in üzerinde yükselen SOL coini ile yüksek bir büyüme gördü ve bu onu yılın en sıcak projelerinden biri haline getirdi. Kanıtlanmış ekosistemi, geliştiriciler tarafından geniş çapta benimsenmesi ve genişleyen teklifleri (NFT’ler gibi) ile Solana, kurumsal yatırımcıların yanı sıra daha fazla ana akım ilgi görüyor. 

Ama Solana’ya yatırım yapmalı mısın? Yoksa çok mu geç?

Solana benimsemede büyük bir artış görmüş olsa da, hala büyümek için potansiyeli var. Tamamen piyasa değeri açısından, Solana hala ana rakibi olan Ethereum’un sadece 1/10’u büyüklüğünde. 1.000’den fazla yeni proje ve çok daha yüksek işlem hızlarının sağladığı rekabet avantajı ile Solana gelecekte daha fazla büyüme görebilir.

Solana Nereden Alınır

Solana coinleri, Coinbase Binance ve FTX dahil olmak üzere çoğu büyük borsa üzerinden alınabilir. Solana, Raydium gibi merkezi olmayan borsalarda işlem yapmak için de kullanılabilir.

Kripto varlıklarınızı kendi dijital cüzdanınızda tutmak istiyorsanız, merkezi olmayan bir borsadan satın almak tercih edilebilir. Örneğin, bir Solana cüzdanını Raydium platformuna bağlayabilir ve cüzdanınızdaki kriptoyu (Bitcoin gibi) SOL coinleri ile değiştirebilirsiniz.

Merkezi bir borsadan satın alma, varlıkların güvenli depolanması, sahtekarlığı önlemek için kimlik doğrulaması ve iki faktörlü kimlik doğrulama gibi hesap güvenliği korumaları gibi daha fazla koruma ile birlikte gelir. Bazı borsalar, Solana varlıklarınızdan faiz kazanmanıza da izin vermektedir.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.