Kripto Balinası: Sam Bankman kim?

Kripto Haber TR – Kripto balinalarından biri olan Sam Bankman kim? Gelin detaylı olarak inceleyelim.

Otuz yaşındaki kripto milyarderi Sam Bankman-Fried, geçtiğimiz aylarda Financial Times ile yaptığı röportajda, dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’i hedef aldı ve ödeme ağı olarak bir geleceği olmadığını söyledi. 

CoinMarketCap’e göre Bankman-Fried, işlem hacmine göre ikinci en popüler dijital varlık borsası olan FTX’in CEO’su ve kurucu ortağıdır.

Sam Bankman kim?

Bankman-Fried, Bitcoin ağının işlemleri doğrulamak için kullandığı altta yatan iş kanıtı sisteminin (PoW), Bitcoin ağının hızına ayak uyduracak kadar verimli bir şekilde ölçeklendirilemediğini savunarak şu açıklamayı yaptı:

Bitcoin ağı bir ödeme ağı değil ve bir ölçeklendirme ağı değil.

Bitcoin, iş kanıtı işlem doğrulama mekanizmasının çalışmasını sağlamak için gereken büyük miktarda enerji nedeniyle politika yapıcılar ve iklim savunucuları da dahil olmak üzere eleştirmenlerden eleştiri aldı. Ayrıca zaman zaman yavaş ve hantal altyapısı olduğu için de yatırımcılar tarafından eleştiriliyor.

Sam Bankman kim?
Sam Bankman kim?

Bankman-Fried daha sonra Bitcoin hakkındaki yorumlarına atıfta bulunarak kripto para biriminin potansiyele sahip olduğunu tweetledi. Bitcoin ağının saniyede milyonlarca veya binlerce işlemi sürdüremeyeceğini ekleyerek, Bitcoin’in ikinci katman ağlarında aktarılabileceğini belirtti. Katman ikiler genellikle Ethereum için Polygon gibi bir blok zincirinin verimliliğini ve hızını artırmak için kullanılır.

Bitcoin’in geleceği

Lightning Labs CEO’su ve kurucu ortağı Elizabeth Stark, TechCrunch’a verdiği demeçte, Bitcoin’in en belirgin ikinci katmanı olan Lightning ağının, zincir dışı işlemleri ayrı bir ‘deftere’ yerleştirerek saniyede yüz binlerce işlemi gerçekleştirebileceğini söyledi. Stark, bu şekilde halledilen işlemlerin hala Bitcoin’in temel protokolüne bağlı olduğunu ekledi.

Bitcoin'in geleceği
Bitcoin’in geleceği

Bununla birlikte Bitcoin’in iş kanıtı sisteminden uzaklaşması pek olası değildir bu nedenle enerji kullanımıyla ilgili endişeler geçerlidir. İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum, yıllardır kendi çalışma kanıtı mekanizmasından daha az enerji yoğun bir hisse kanıtı sistemine geçme sözü veriyor. 

Proof-of-Work genellikle madencilerin işlemleri doğrulamak için sürekli çalışan bilgi işlem gücünü kullanmasına dayanırken Proof of Stake, kripto para sahiplerinin fonlarının bir kısmını sisteme yatırmasını ve doğrulama çalışmaları için ödüller kazanmasını içerir.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.