Metaverse nedir?

Kripto Haber TR – Artık insanlar, gerçek dünyadaki varlıklarını tamamlamak için alternatif, sanal gerçekliklere her zamankinden daha fazla yöneliyor. Bu dünyalar veya meta evrenler, insanların sosyalleşebileceği, keşfedebileceği, oyun oynayabileceği ve hatta para kazanabileceği yerleşik yerler haline geliyor. Hal böyle olunca insanların kafasında ‘Metaverse Nedir?’ sorusu kaçınılmaz olmuş durumda.

Birçok yönden, metaverse gerçek dünyanın bir sürekliliği olarak hareket eder, gerçek hayatta gerçekleştirilebilecek birçok faaliyet artık metaverse dünyasında da gerçekleştirilir. Örneğin, şimdi Decentraland metaverse’inde Dominos pizzası sipariş edebilir ve gerçek hayatta size teslim edilmesini sağlayabilirsiniz. 

Not: Her ülkede Dominos bu hizmeti vermemektedir.

Metaverse nedir ve blockchain ile ilişkisi

Metaverse’nin önemli bir bileşeni, hem avatarınızı hem de varlıklarınızı çeşitli sanal dünyalar arasında sorunsuz ve anında hareket ettirme yeteneğidir. Blockchain teknolojisi bunu mümkün kılan teknolojidir. Blok zinciri, verileri tek bir yerde veya tek bir yerde merkezileştirmek yerine, tüm ağda depolayan ve bu verileri genel olarak doğrulanabilir ve değiştirilemez hale getiren dağıtılmış bir dijital defterdir. 

The Sandbox’ın kurucu ortağı ve CEO’su Arthur Madrid, konu ile alakalı şunları aktardı:

Metaverse’deki blok zinciri fikri, mülkiyet ve yönetişime dayalı olarak yeni bir tür dijital varlık oluşturmaktır.

Metaverse’nin bu merkezi olmayan mülkiyeti, kullanıcıları sürüler halinde çeken şeydir.

Metaverse ne kadar önemli

Statista’nın verilerine göre, Ocak 2021 itibariyle, dünya çapında 4,66 milyar aktif internet kullanıcısı var ve bu kişilerin büyük çoğunluğu (%93) İnternet’e bir akıllı telefon aracılığıyla erişiyor. İnternet herhangi bir metaverse tabanına giriş noktası olduğundan, toplam adreslenebilir pazar esasen internet erişimi olan herkestir. 

Metaverse ne kadar önemli
Metaverse ne kadar önemli

Aralık 2019’da Epic Games yetkilisi Bay Sweeney, “Fortnite bir oyundur, ancak bu soruyu 12 ay sonra tekrar sorun” diyerek Metaverse kapılarını araladı. Fortnite oyununun çok fazla abonesi olduğundan ve ortam çok sürükleyici olduğundan, bu oyun Metaverse kavramına giriş kapısı olarak görülüyor. 

İlk başta, konsept sadece harika bir oyun yaratmaktı. Artık konsept, insanların dijital ekonomilerde sanal dünyalarıyla etkileşim kurmaları için yeni bir yol yaratmaya dönüştü. Fortnite ve Minecraft gibi oyunlar şu anda blok zinciri tarafından desteklenmese de, kripto tabanlı bir temele geçiş tamamen mümkün ve neredeyse kaçınılmaz. 

Metaverse ve NFT ilişkisi

NFT’ler veya tokenler, metaverse’yi mümkün kılan şeydir. NFT’ler dijital arazi, dijital sanat, dijital giyim, müzik, oyun içi bir varlık gibi benzersiz şeylerin sahipliğini ifade eden kriptografik bir varlıktır. Bir NFT’nin temel özelliği, değiştirilemez veya değiştirilebilir olmamasıdır. Bu nedenle, bir NFT doğası gereği benzersizdir, bu da değerinin her zaman yükseleceği anlamına gelir.

Metaverse tabanındaki sanal arazi bir NFT ile temsil edilir ve fiyatlar gerçek dünyadaki emlak fiyatlarına rakip olmaya başlamış durumda. Blockchain tabanlı Axie Infinity’deki bir sanal arazi parçası, o sırada önceki NFT kayıtlarını geçerek Ether’de rekor kıran 1,5 milyon dolara satıldı. 

Bu dijital gayrimenkul arsasının alıcısı, “Genesis arsaları, Axie Infinity’deki en nadide ve en iyi konumlanmış arsalardır” diyerek, gerçek dünyadaki gayrimenkul yatırımı ile dijital gayrimenkul yatırımı arasındaki paralelliklerin altını çizdi. 

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.