Kuantum bilgisayar ve kripto para ilişkisi

Kripto Haber TR – MIT Technology yakın zamanda Kuantum bilgisayar ve kripto para ilişkisine dair detaylı inceleme gerçekleştirdi.

Kuantum bilgi uzmanı ve yoğun madde teorisyeni Sankar Das Sarma, kuantum bilgisayarların Bitcoin’in arkasındaki teknolojinin alaka düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisi olma olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Kuantum bilgisayar ve kripto para

RSA tabanlı kriptografi, kötü niyetli kişilerden veya üçüncü şahıslardan herhangi bir müdahale olmaksızın özel verilerin şifresini güvenli bir şekilde çözmek için kodlar, anahtarlar ve algoritmalar kullanır. Bu, kripto para birimi ve Bitcoin’in yanı sıra tokenleri tutan cüzdan sisteminin oluşturulmasına yol açtı.

3 27QuantumComputing 1 1280x720 1
Kuantum bilgisayar ve kripto para

Ancak bazı uzmanlar, güçlü kuantum bilgisayarların ortaya çıkmasının, RSA tabanlı kriptografiyi hacklemek için yeterince karmaşık hâle gelebileceğine inanıyor. Bu tür bir senaryoda, insanlar milyarlarca dolarlık kripto parayı kolayca çalabilir ve blok zinciri teknolojisini tamamen işe yaramaz hâle getirebilir. Devam eden birkaç projede, özellikle kuantum hesaplamanın gelişmiş özelliklerine dayanabilecek blok zincirleri geliştirmeye odaklanmakta.

Bununla birlikte kripto ve blok zinciri endüstrisindeki paydaşlara kuantumun çok uzun bir yolu olduğu konusunda güvence verdi.

Kuantum Kriptografi için tehdit değil!

Teknolojinin mevcut durumunu büyük bir bilimsel başarı olarak görünse de kimsenin umursadığı sorunları çözmeyi amaçlamadığını görebiliriz. Karşılaştırmayı bugünün akıllı telefonlarını yapmak için 1900’lerin başlarından itibaren vakum tüplerinin kullanımına benzetebiliriz.

Bilgisayarların çok büyük bir sayının asal çarpanlarını bulma gibi zor bir sorunu daha hızlı çözebileceğini de sözlerine ekledi. Ancak kriptografiyi kırmak için kullanma fikri, onun kavrayışının ve erişiminin çok ötesindedir. Kuantum bilgisayarların sonunda oraya ulaşabileceğini, ancak bunun çok uzun zaman alacağını ekledi.

Yazar Köşesi

Kuantum bilgisayarlar kripto paralar gibi oldukça gelişmiş bir teknolojidir. İki gelişmiş teknoloji birbiri ile savaş halinde olması insanlık açısından büyük etkisi olabileceğini düşünüyorum. Bu sebeple bu iki gelişmiş teknoloji aralarında ‘ittifak’ kurmaları oldukça gereklidir.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.