Kripto Para Nedir?

Kripto Haber TR – Kripto sektörüne hakim değilseniz “Kripto para nedir, nasıl yatırım yapılır?” gibi soruları kendinize sormanız oldukça doğal. Gelin en basit şekilde kripto paranın ne olduğunu açıklayalım.

Temelde kripto para, dünyanın herhangi bir yerine elektronik olarak gönderilebilen dijital paradır. Kripto para birimleri, her satın alma, satış veya ticaret yapmak için blok zinciri adı verilen halka açık bir veri tabanında kaydeden, dünyanın dört bir yanına dağılmış bilgisayar ağları tarafından korunur. Blok zincirinin ne olduğunu merak ediyorsanız sitemizde yer alan ilgili yazıyı inceleyebilirsiniz.

Kripto para nedir ve nasıl yatırım yapılır?

Bitcoin veya Ethereum gibi yerleşik bir para birimine yatırım yapmak için yatırımcılar genellikle borsa adı verilen çevrimiçi pazar yerleri aracılığıyla kripto paralarını satın alır. Para birimini satın almak için bir banka hesabından kredi kartı veya banka kartı ya da ACH ödemesi kullanabilirsiniz.

Kripto para birimi, “Madencilerin” matematik problemlerini çözdüğü ve yeni para birimleriyle ödüllendirildiği yüksek teknoloji ürünü bir süreç olan “madencilik” yoluyla veya diğer dijital para birimlerini değiştirerek de elde edilebilir. Kripto para birimlerini aldığınızda, dijital cüzdan adı verilen bir yazılımda saklanır. Bu cüzdan adresinizi olabildiğince güçlü bir şifre koyarak ve 2FA (İki Faktörlü Kimlik Doğrulama) ile desteklemeniz önerilir. Aksi takdirde sahip olduğunuz tüm kripto para birimlerini kaybedebilirsiniz.

Bitcoin piyasaya sürülen ilk kripto para birimidir ve en popüler olmaya devam ediyor, ancak bugün binlerce farklı kripto para birimi mevcut. En popüler kripto para birimleri arasında şunlar yer alıyor:

  1. Bitcoin (BTC)
  2. Ethereum (ETH)
  3. Tether (USDT)
  4. BNB (BNB)
  5. USD Coin (USDC)

CoinMarketCap verilerine göre 5,500’den fazla kripto para birimi bulunuyor. Her kripto para birimi firmalar, bireysel yatırımcılar ya da hükümet tarafından kontrol ediliyor. Her projenin farklı ekibi olması dolayısıyla yatırımınızı yapmadan önce detaylı olarak kripto ekibini analiz edip hedeflerini öğrenmenizi öneriyoruz.

ekonomist ozgur demirtastan kri 763a cover

Şunu da unutmayalım. Özgür Demirtaş’ın da söylediği gibi kripto para birimlerinin %90’ının değeri sıfırlanacak. Yatırımınızı iyi bir altyapıya dayandırarak yapmanız büyük önem arz ediyor. Bir gecede yatırım yaptığınız para biriminin değer kazanmasıyla milyoner olabilirsiniz. Ancak büyük getiri potansiyeli ile birlikte büyük kayıplar olasılığı da gelir. Tüm birikiminiz tek bir gecede de yok olabilir.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.