Kripto dolandırıcılığı nedir ve nasıl yapılır?

Kripto Haber TR – Giderek daha fazla yatırımcı, kâr elde etmek için kripto para birimine yöneliyor, bu da heyecan verici. Herhangi bir yatırım türü gibi, kripto paralar da benzersiz bir dizi zorlukla birlikte gelir – ve COVID-19 sırasında ASIC, yıldan yıla kripto para birimi dolandırıcılıklarında %20’lik bir artış bildirdi. Bu sebeple yazımızda kripto dolandırıcılığı nedir ve nasıl kendilerini koruyacakları hakkında bilgi verme kararı aldık.

Bir dolandırıcılığa para kaybetme düşüncesi endişe vericidir, bu sebeple tüm detayları anlaşılabilir bir şekilde açıklayacağız.

Kripto dolandırıcılığı nedir ve en yaygın dolandırma yöntemleri neler?

Siber suçlular yaratıcıdır, bu nedenle dikkat etmeniz gereken birkaç tür kripto dolandırıcılığı vardır. Çoğu durumda, dolandırıcılar sizi kendilerine para göndermeniz veya hassas bilgileri (kripto para cüzdanınıza erişim gibi) teslim etmeniz için kandırmaya çalışır.

Biggest crypto hack ever 600 million worth of ethereum stolen
Kripto dolandırıcılığı nedir ve en yaygın dolandırma yöntemleri neler?

Peki bu yöntem neden işe yarıyor? Kripto para transferleri geri alınamaz ve geleneksel banka hesaplarının aksine fonlar herhangi bir düzenleyici kurum tarafından sigortalanmaz. Bir dolandırıcı kriptonuzla bir kez yola çıktığında, sonsuza kadar gitmiş olur. En yaygın diğer yöntemleri de açıklayalım.

Sahte yatırım veya iş fırsatları: Dolandırıcı, sahte bir kripto para birimi fırsatı hakkında sizinle iletişime geçerek ve ne kadar kazandıklarını açıklayacaktır. Size benzer kârlar vaat edebilir veya size inanılmaz uygun fiyatlıbir anlaşma teklif edebilirler. Eğer ağlarına düşer ve kripto paranızı transfer ederseniz dolandırıcı onu çalacak ve bir daha kendisinden haber alınamayacak şekilde ortadan kaybolacaktır.

Şantaj yapmak veya paranızı rehin almak: Bazen dolandırıcılar, bir ticaret hesabına daha fazla para yatırmanız için sizi teşvik edebilir. Daha sonra yatırımlardan kâr ediyormuşsunuz gibi görünecektir. Para çekme talebinde bulunursanız, ya yanıt vermezler ya da parayı serbest bırakmak için daha fazla para talep ederek size şantaj yaparlar.

Cihazınıza kötü amaçlı yazılım veya fidye yazılımı indiren e-postalar: Bazı dolandırıcılar, kripto cüzdanınıza erişmek ve tüm parayı kendi hesaplarına taşımak için bir virüs veya kötü amaçlı yazılım kullanmak gibi eski usul yöntemlere güvenirler.

Kimlik sahtekarlığı: Kimlik sahtekarlığı yöntemi en popüler siber suçlardan biridir ve kripto dünyası bu suçu işlemek oldukça basitleşmiştir. Dolandırıcılar, ticaret hesabınızı doğrulamanızı veya oturum açmanızı isteyen gerçek görünümlü e-postalar oluşturabilir ve ardından bu bilgileri kimlik hırsızlığı yapmak için kullanabilir. 

Kripto dolandırıcılığına kurban olmaktan kaçınmanın 3 yolu

Kendinizi kripto dolandırıcılıklarından korumak için ilk önceliğiniz güvenilir kripto borsaları üzerinden yatırım yapmanız. Popüler ve güvenilir olduğunu düşündüğünüz borsayı bulduktan sonra ne yazık ki yapmanız gereken birkaç unsur daha bulunuyor.

shutterstock 1480094903 750x406 1
Kripto dolandırıcılığına kurban olmaktan kaçınmanın 3 yolu

1. Çok faktörlü kimlik doğrulamayı (MFA) etkinleştirin. Çok faktörlü kimlik doğrulamayı (MFA)
uygulayarak kripto cüzdanlarınıza ve ticaret hesaplarınıza ekstra bir güvenlik katmanı ekleyin. Bu, sistemlerde oturum açmadan önce kullanıcı adınızı, şifrenizi ve genellikle telefonunuza veya e-postanıza gönderilen bir kod olan bir bilgi daha sağlamanızı gerektirir. Ayrıca, bilgisayar korsanlarının ihtiyaç duydukları bilgileri elde etmek için birden fazla hesabı veya cihazı kırmanın bir yolunu bulması gerektiği anlamına gelir, bu da işlerini zorlaştırır.

2. Kripto para dolandırıcılığı e-postasını nasıl tespit edeceğinizi öğrenin. Bunun için ‘phishing’ saldırılarını araştırmanız gerekir. Bir e-postanın içeriği gerçek olamayacak kadar iyiyse, muhtemelen phishing (oltalama) saldırısına maruz kalacaksınız. Yalnızca güvenilir göndericilerden gelen e-postaları açmaya çalışın ve şüpheli bir e-postayla karşılaşırsanız herhangi bir bağlantıya veya eke tıklamaktan kaçının.

3. Yatırım yapacağınız kripto parayı iyice araştırın. Günümüzde oldukça fazla ‘scam coin’ bulunuyor. Herhangi bir balina diye tabir ettiğimiz kişiler aracılığıyla yatırım yapmaktansa bizzat kendi öz araştırmanızı yapıp yatırım yapmanızı öneririm. Sonuçta ‘balina’ diye adlandırdığınız kısımlar ‘balinaları’ dinlemek yerine kendi öz araştırmalarını yaparak sektörde büyümüştür.

Bir kripto para dolandırıcılığının kurbanı olursanız, para göndermeyi hemen durdurun ve dolandırıcılığı sizin adınıza araştıracak olan bankanıza, finans kurumuna veya ASIC’e bildirin. Ancak her zaman olduğu gibi, önlem tedaviden daha basittir.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.