Kripto Balinası: Changpeng Zhao kim?

Kripto Haber TR – Kripto balinalarından biri olan Barry Silbert kim? Gelin detaylı olarak inceleyelim.

Changpeng Zhao, 2022 yılı itibariyle ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in kurucusu ve CEO’su olan Çinli-Kanadalı bir iş yöneticisidir. Zhao, daha önce Blockchain.info’yu geliştiren ekibin bir üyesiydi ve aynı zamanda OKCoin’in baş teknoloji sorumlusuydu

Changpeng Zhao kim?

Zhao, Çin’in Jiangsu eyaletinde doğdu. 1980’lerin sonlarında ailesiyle birlikte Vancouver, British Columbia, Kanada’ya taşındı. Babası, “burjuva yanlısı” olarak damgalanıp ülkesinden sürgün edilmeden önce Çin’de bir profesördü. Zhao, gençlik yıllarında McDonald’s çalışanı olmak da dahil olmak üzere bir dizi hizmet sektörü işinde çalışarak ailesine destek oldu.

Changpeng Zhao kim?
Changpeng Zhao kim?

Zhao, bilgisayar bilimi alanında uzmanlaştığı Montreal’deki McGill Üniversitesi’nden mezun oldu. Üniversiteden sonra, Zhao Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda çalışmaya başladı ve ticari siparişleri eşleştirmek için yazılım geliştirdi. Ayrıca vadeli işlem yazılımı geliştiricisi olduğu Bloomberg Tradebook’ta çalıştı.

2005 yılında Şanghay’a taşındı ve burada “brokerler için en hızlı yüksek frekanslı ticaret sistemlerinden bazıları” ile tanınan Fusion Systems’ı kurdu. 2013 yılından itibaren Blockchain.info dahil olmak üzere çeşitli kripto para projelerinde çalıştı ve aynı zamanda OKCoin’in baş teknoloji sorumlusu olarak görev yaptı.

Changpeng Zhao’nun net değeri

2017 yılında Zhao, Binance adlı bir kripto borsa platformunu başlatmak için OKCoin’den ayrıldı. İlk kripto para teklifleri sırasında toplanan 15 milyon dolarlık fonun ardından şirketi Temmuz 2017’de başlattı. Zhao, sekiz aydan kısa bir sürede Binance’i, 2022 yılı itibarıyla işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası haline getirdi.

Changpeng Zhao'nun net değeri
Changpeng Zhao’nun net değeri

Şubat 2018’de Forbes Magazine, onu “Kripto Para Birimindeki En Zengin İnsanlar” listesinde üçüncü sıraya yerleştirdi. 2022 yılı itibariyle Changpeng Zhao net değeri 15,9 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.