Fan token nedir?

Kripto Haber TR – Bu yazımızda fan token nedir, nasıl alınır ve çalışma mantığı üzerine detaylı olarak açıklama yapacağız.

Kripto para birimleri birçok şekilde kullanılabilir. Muhtemelen hem ödeme hem de yatırım amacıyla kullanılan Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto paraları daha önce duymuşsunuzdur.

Fan token nedir ve nasıl alınır?

Ancak başka bir kripto para birimi türü daha çok bir ödül sistemi olarak çalışır. Fan token olarak bilinen bu kriptolar, sahiplerine futbol kulüpleri, YouTube içerik oluşturucuları, müzisyenler ve daha fazlası için üyelik avantajlarına erişim sağlamaları bakımından Bitcoin ve Ethereum’dan farklı çalışır.

Bir kripto para birimi fan tokenleri, belirli bir spor, kulüp, müzisyen veya kuruluş için oluşturulabilir. Fan token sahipleri çoğunlukla kulüp konularında oylama kararlarına, özel içeriklere erişime, bilet çekilişleri ve çok daha fazlasına erişim elde eder. İstediğiniz takımın taraftar tokenini Socios.com internet sitesi üzerinden satın alabilirsiniz.

Fan tokenlar, mülkiyeti, üyeliği ve belirli bir gruba girişi temsil ettikleri için genellikle takas edilemeyen tokenler (NFT’ler) ile karşılaştırılır. Bu konuda, fan tokenler Bitcoin veya Ethereum’a daha çok benzer, çünkü her token tamamen aynıdır ve bu nedenle kolayca takas edilebilir.

Fan tokenler nasıl çalışır?

Fan tokenler, normal bir kripto para birimine oldukça benzer şekilde çalışır. İlk olarak, satın almak istediğiniz fan tokeni araştırın, token listeleyen bir kripto para borsasına (Socios.com) girin ve satın alma işleminizi yapın.

Ve diğer kripto para birimleri gibi, fan tokenleri de kripto piyasalarının kaprislerine tabidir. Yani, değişkendirler ve düşmeleri kadar yükselmeleri de muhtemeldir ve sonuçta herhangi bir parayla sonuçlanacağınızın kesinlikle bir garantisi yoktur. Fan tokenleri, projeye bağlı olarak farklı anlamlara gelir.

Şu an için dünya çapında fan token alımı için kullanılan en popüler borsa Socios.com’dur. Örneğin, Socios’ta Manchester City, Juventus ve Barcelona gibi futbol kulüpleri, Aston Martin ve Alfa Romeo Formula 1 takımları, Heretics ve OG gibi eSpor takımlarını görebilirsiniz.

Bir kullanıcı favori takımı için (hatta sadece bir yatırım olarak) fan tokenleri satın aldığında, kulüplerinde çeşitli konularda oy kullanma şansı elde eder. Fan tokenlerine sahip olan her kulüp için geçerli bir konu listesi yoktur, ancak seçeneklerden bazıları şunları içerir:

  • Kulüp otobüsü tasarımları
  • Soyunma odası tasarımları
  • Gol/puan atıldıktan sonra çalınan müziğin belirlenmesi
  • Bilet çekilişleri

Ancak spor kulüpleri için fan tokenleri sunan tek borsa Socios değil. Ayrıca Binance’de kripto fan tokenleri de bulabilirsiniz. Binance üzerinden aktif olarak toplam üç futbol takımı için fan tokeni satın alabilirsiniz.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.