Ethereum Classic nedir? Hangi borsalardan alınır?

Kripto Haber TR – Kripto para sektöründe yeniyseniz ve Ethereum Classic nedir ve nereden satın alacağınızı merak ediyorsanız bu makale tüm soru işaretlerinizi giderecektir.

Kısaca Ethereum Classic (ETC), blok zinciri tabanlı merkezi olmayan açık kaynaklı bir platformdur. Geliştiricilerin akıllı sözleşmeler oluşturmasına ve dağıtmasına, ayrıca merkezi olmayan uygulamaları (dApp’ler) barındırıp çalıştırmasını sağlar. Bu yazıda, Ethereum Classic hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Ethereum Classic nedir? Hangi borsalardan alınır?
Ethereum Classic nedir? Hangi borsalardan alınır?

Ethereum Classic Nedir?

Ethereum Classic, kripto para birimi Ethereum ile karıştırılmamalıdır. ETC tamamıyla bağımsız olarak çalışır. Ethereum Classic, Ethereum ile aynı blok zinciri üzerinde çalışır.  ETC, piyasa değeri açısından en iyi kripto para birimlerinden biri olsa da, Ethereum’dan önemli ölçüde daha küçüktür.

Ortak bir kökene sahip oldukları için Ethereum Classic ve Ethereum oldukça benzerdir. Geliştiricilerin üstüne başka uygulamalar oluşturabileceği bir blok zinciridir. Bu merkezi olmayan uygulamalar veya dapp’ler, kullanıcıların bir aracıya ihtiyaç duymadan para, mülk veya değerli herhangi bir şey alışverişinde bulunmalarına izin vermek için akıllı sözleşme programlamasını kullanır. 

Ağın yerel para birimi ETC’dir. Ethereum Classic ağı ayrıca dApp’lerin NFT’ler de dahil olmak üzere kendi tokenlerini oluşturmasına izin verir.

Ethereum Classic nedir

Ethereum Classic’in (ETC) Tarihi

Ethereum Classic, şu anda Ethereum olarak bilinen şey, Temmuz 2016’da bir ağ hard fork’unun bir sonucu olarak ortaya çıktı.

ETH ekibi, 2016 yılında çalınan fonları kurtarmak için bir ‘fork’ kullanmaya karar verdi. Saldırının ardından kurucular Vitalik Buterin ve Gavin Wood dahil olmak üzere çoğu Ethereum kullanıcısı hard forku destekledi. Ancak, topluluğun birçok üyesi bu desteği sağlamadı. 

Blok zincirlerinin grup tarafından kontrol edilemeyeceğine inanıyorlardı. Bu nedenle önceki zinciri Ethereum Classic (ETC) olarak adlandırdılar.

Ethereum Classic'in (ETC) Tarihi
Ethereum Classic’in (ETC) Tarihi

ETC Nasıl Çalışır?

Ethereum Classic’in blok zinciri, “iş kanıtı” madenciliğine dayanmaktadır. Bu, dünyanın her yerindeki bireylerin ağdaki işlemleri doğrulamak ve güvence altına almak için donanım ve yazılım kullandığı anlamına gelir. 

Ethereum Classic ekosistemi, Ethereum ve Solana gibi diğer akıllı sözleşme ağlarından daha az aktiftir. Blok zincirinde yeteri kadar aktif birey olmadığında, blok zinciri güvensiz hale gelir. 2019 ve 2020’de Ethereum Classic ağında bu sebeple saldırılar meydana geldi. Bilgisayar korsanları ağın bilgi işlem gücünün çoğunluğunun kontrolünü ele geçirdi. 

ETC ekibi aktif olarak ağ üzerinde çalışmaya ve kodunu geliştirmeye devam ediyor. Çekirdek mühendisler, saldırıların yüzde 51’ini ekonomik olarak yaşanmaz hale getirmek için Aralık 2020’de ağı güncelledi. 2022’deki Mystique hard fork’u, gerçekleştirilen en son güncelleme olduğunu belirtelim.

ETC Nasıl Çalışır?

Ethereum Classic Nereden Alınır?

Ethereum Classic nereden alınır sorusunu kısa bir şekilde cevaplayalım. Ethereum Classic, CoinMarketCap verilerine göre 20. sırada yer alıyor. Aktif olarak fiyatı ise 658 Türk Lirasıdır. Bu kadar popüler olan bir kripto para birimini nerdeyse her kripto borsasından satın alabilirsiniz.

Bizim şahsi önerimizi almak isterseniz köklü borsalardan birkaçı olan Binance, Coinbase, Gate.io ya da Bithumb borsalarını tercih edebilirsiniz.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.