DOT coin nedir? Hangi borsalardan alınır?

Kripto Haber TR – Polkadot yani DOT coin, birden fazla blok zincirini birbirine bağlayan ölçeklenebilir, çok zincirli bir protokoldür. Bu şekilde Polkadot, bilgi ve varlıkların daha önce uyumsuz olan (Bitcoin ve Ethereum gibi) blok zincirleri arasında güvenilir bir şekilde taşınmasına izin verir.

Polkadot’un dikkate değer özellikleri arasında ‘parachains’ veya paralel blok zincir entegrasyonu olarak bilinen özellik yer alıyor; bu zincirler, ana Polkadot blok zincirinin işlem yükünü paylaşır. Bu, ağın çağdaş blok zincirlerinin çoğuna kıyasla oldukça hızlı ve ölçeklenebilir olmasını sağlar.

DOT coin nedir? Hangi borsalardan alınır?
DOT coin nedir? Hangi borsalardan alınır?

Ayrıca Polkadot blok zincirinin yönetişim coini olarak işlev gören Polkadot coini veya DOT coin kullanılır. DOT coin nedir ve neden bu kadar popüler? Bu tarz soruları cevaplamadan önce polkadot coin kim tarafından oluşturulduğunu açıklayalım.

Polkadot coin projesini kim yarattı?

Polkadot’un açık kaynak kodu, merkezi olmayan web’in yaratılmasına adanmış bir İsviçre Vakfı olan Web3 Vakfı tarafından korunmaktadır. Polkadot’un arkasındaki geliştirici ekip, Ethereum’un ortak yaratıcısı ve blok zinciri dünyasının kurucu isimlerinden biri olan Gavin Wood’u içeriyor.

Polkadot’un kurucu ortakları olarak, Rust programlama dili topluluğunun önde gelen isimlerinden Robert Habermeier ve Web3 Vakfı’nın Teknoloji Direktörü Peter Czaban’da yer aldığını belirtelim.

Polkadot coin, 26 Mayıs 2020’de piyasaya sürüldü ve coinmarketcap verilerine göre en popüler kripto para birimleri listesinde 11. sırada yer alıyor.

Dot coin nedir ve özellikleri neler?

Polkadot kripto ağı, Substrate dayalı bir protokoldür. Peki nedir bu substrate? Substrate, yukarıda bahsedilen parachainlerin çoğunun üzerine inşa edileceği çekirdek blok zincirinin yer aldığı bölümdür. 

Substrate, yönetişim araçları, WebAssembly akıllı sözleşmeleri, şifreli işlemler, çok düzeyli izin ve hesap düzeyinde kilitleme gibi çok çeşitli geliştirici dostu araçlarla geliştiricilerin eksiksiz bir kolaylıkla blok zinciri oluşturmasına ve başlatmasına olanak tanır.

Dot coin nedir ve özellikleri neler?
Dot coin nedir ve özellikleri neler?

Polkadot konsensüs mekanizması

Polkadot kripto ağı tarafından kullanılan fikir birliği mekanizması NPoS veya Nominated Proof of Stake’dir. Polkadot kriptosunun veya DOT coin sahipleri, stake etmeye katılabilir ve bunun için ödüller kazanabilir.

Polkadot kripto ağının yapılandırılması ve çalışması

Diğer birçok blok zincirinin karşılaştığı ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik sorunlarını çözmek için Polkadot, yukarıda bahsedildiği gibi bir ana zincire ve birden çok “parachains” veya ” shards” içeren bir ekosisteme sahiptir. Polkadot, parachainler arasında uzlaşma sağlamak ve işlemleri kolayca gerçekleştirmek için çalışır. 

Polkadot kripto ağının yapılandırılması ve çalışması
Polkadot kripto ağının yapılandırılması ve çalışması

Parachainler ise kendi mantık ve özelliklerine sahip ayrı, uygulamaya özel blok zincirlerdir. Ancak, güvenlik özelliklerini ve yazılımlarını diğer Polkadot parachainleriyle paylaşırlar. Ayrıca blok zincirler arasında değer ve bilgi transferini kolaylaştıran bir bağlantı katmanı veya ‘köprü’ vardır. Bu sebeple ihtiyaç duyulursa, köprü blok zinciri olmayan veritabanlarına bile bağlanabilir.

Polkadot kripto ağı tarafından parachainlerin yardımıyla yürütülen çeşitli testlere göre, ekosistem yakın gelecekte saniyede bir milyona kadar işlem gerçekleştirebilmelidir. Tüm kripto para birimleri arasında en gelişmiş altyapıya sahip coin Polkadot’dur. Polkadot coin nedir sorusuna bu sayede cevap bulduk. Polkadot yatırımı ile ilgili risklerin ne olduğunu gelin inceleyelim.

Polkadot yatırımıyla ilgili riskler nelerdir?

Polkadot, yukarıda bahsedildiği gibi yanıt vermeme, çevrimdışı olma, teknik zorluklar ve müphemlik (aynı yuvada iki blok üretme veya çelişkili ön-gönderme eylemi) gibi şeyleri içeren her türlü yanlış davranıştan dolayı cezalandırılabilirsiniz. Kesilen miktar her zaman kişinin toplam hissesinin sabit bir yüzdesidir.

Polkadot yatırımıyla ilgili riskler nelerdir?
Polkadot yatırımıyla ilgili riskler nelerdir?

Daha fazla DOT coini olan bir doğrulayıcının, herhangi bir yanlış davranış durumunda daha fazla toplam DOT coininden mahrum kalacağını akılda tutmak önemlidir. Her ne kadar iyi bir yatırım da olsa DOT, diğer kripto para birimleri gibi manipüle edilmeye oldukça elverişlidir.

Tüm yatırımınızı tek bir kripto para birimine yapmak yerine yatırımınızı en az 3’e bölerek kendinizi güvence altına alın.

Polkadot hangi borsalardan alınır?

Polkadot, CoinMarketCap verilerine göre en popüler 11. kripto para birimidir ve Haziran 2022 itibariyle 7,25$’dan fiyatlandırılmış durumda. Hal böyle olunca Polkadot yatırımı yapmak oldukça kolaydır. Dot Binance başta olmak üzere crypto.com, FTX ve Mexc borsaları üzerinden satın alabilirsiniz.

Unutmayın, bu borsalara kayıtlı değilseniz KYC doğrulaması yapmanız zorunludur.

Özet

Polkadot ağı, geliştiriciler, kullanıcılar ve yatırımcılar için birçok avantaj sağlar. Yıllık ortalama %10 verim sağlayan DOT coin staking ile Polkadot, son zamanlarda kripto alanında en ödüllendirici kullanıcı teşviklerinden birini de getiriyor. 

Platform, lansman sırasında açıkladığı yol haritasına bağlı kalmasıyla şimdiye kadar güvenilir olduğunu kanıtladı. İleriye dönük olarak, Polkadot kendisini hem teknolojik yenilik hem de kazanç açısından kesinlikle en umut verici çağdaş blok zinciri projelerinden biri olarak sunuyor.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

One thought on “DOT coin nedir? Hangi borsalardan alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.