Dogecoin nedir? Hangi borsalardan alınır?

Kripto Haber TR – Dogecoin nedir ve kripto sektörü için önemini gelin açıklayalım. Dogecoin, 2021’in ilk yarısında, sosyal medya üzerinden kazandığı hype ile yüksek fiyat artışı yaşadı. Dogecoin’in fiyatı, Mayıs 2021’in yüksek zirvelerinden önemli ölçüde düşmüş olsa da, birçok yatırımcı hala kripto paranın önemli bir yukarı yönlü potansiyele sahip olduğuna inanıyor.

DOGE, şaka olarak ortaya çıkmış bir kripto para birimidir. Adobe proje yöneticisi Jackson Palmer ve IBM mühendisi Billy Markus tarafından geliştirildi. Bu kripto para, 2013 yılında Litecoin blok zincirinden bir hard fork olarak başladı. O zamandan beri, projenin fiyatını ve gelişmelerini yönlendiren sadık bir topluluk yarattı. Dogecoin, her zamanki geleneksel yatırımcıdan ziyade toplulukların kripto para birimi endüstrisi için ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

Dogecoin nedir?

Dogecoin’in arkasındaki protokol, Bitcoin’den biraz farklıdır. Dogecoin, Bitcoin madencilerini hariç tutmak için tasarlanmış güvenli ve verimli bir madencilik algoritması olan script’i kullanır. 

Dogecoin nedir?
Dogecoin nedir?

DOGE için tedarik sınırı yoktur, bu nedenle sonsuz sayıda token basılabilir, bu da Dogecoin’i enflasyonist bir para birimi haline getirir. Dolaşımdaki arz şu anda 100 milyar DOGE’nin çok üzerinde. Coinbase’e göre, her dakika 10.000 yeni kripto para çıkarılıyor.

Bu, diğer bazı üst düzey kripto para birimlerinden çok daha düşük bir fiyatla ilişkilendirildi. Yazma sırasında 1 doların oldukça altında fiyatlandırılmış durumda. DOGE, arzı çok büyük olduğu için 1 doları bulması oldukça zor olduğunu söyleyebiliriz.

Dogecoin ne için kullanılır?

Kripto para birimleri için giderek daha önemli bir faktör haline geliyor, ancak Dogecoin hiçbir şey düşünülmeden tasarlandı. Bununla birlikte, Dogecoin kripto para biriminin bazı kullanımları vardır. 

Dogecoin ne için kullanılır?
Dogecoin ne için kullanılır?

Esas olarak Reddit ve Twitter’da kullanıcıların beğendikleri gönderilere para hediye etmeleri için bir bahşiş sistemi olarak kullanılır. DOGE ödeme aracı olarak da bazı alanlarda kullanılır. Tesla kısa süre önce bu trende atladı ve müşterilerin Dogecoin ile aksesuar satın almalarına izin verdi.

Dogecoin, fayda sağlamadığı ve yalnızca şaka amaçlı ortaya çıktığı için eleştirildi. Dogecoin CoinMarketCap sitesinde en popüler kripto para birimleri listesinde 10. sırada yer alıyor. Bu sebeple başta Binance, Coinbase ve KuCoin olmak üzere çoğu borsa üzerinden satın alabilirsiniz.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.