Coinbase nedir? Coinbase güvenilir mi?

Kripto Haber TR – Bu kılavuzda, popüler kripto borsası olan Coinbase’yi detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Ana konu olarak Coinbase nedir ve Coinbase güvenilir mi değil mi başlıklarını açıklayacağız.

Coinbase nedir? Coinbase güvenilir mi?
Coinbase nedir? Coinbase güvenilir mi?

Coinbase’in bilgisayar korsanlarını caydırmak ve platformu korumak için uyguladığı güvenlik önlemlerini gözden geçireceğiz. Ek olarak, şirketin saldırı geçmişi, güvenilirliği, ticari sponsorlukları, NASDAQ’da listelenmesi ve bu platform tarafından kolaylaştırılan kurumsal kripto alımlarının etkisi hakkında bilgi edineceksiniz.

Coinbase nedir?

Coinbase kripto para birimi komisyoncusu olarak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın alıp takas edebileceğiniz bir ticaret platformudur. 2012 yılında San Francisco, California’daki lansmanından bu yana Coinbase, endüstrinin en büyük kripto komisyoncu borsalarından biri olarak kabul edilmek için önemli ölçüde büyüdü. 

Coinbase nedir?
Coinbase nedir?

Kuruluşundan sonra borsa 1.700’den fazla çalışanı istihdam ederek, 100 ülkeye hizmet vererek ve yalnızca bu yılın ilk çeyreğinde 1.8 milyar doları aşarak, 2020’de  1.3 milyar dolarlık toplam geliri aşarak katlanarak büyüdü.

Coinbase güvenilir mi?

Günümüzde güvenlik ve kullanım kolaylığı açısından farklılık gösterebilen çeşitli borsalar mevcuttur. Bununla birlikte Coinbase, tüm bu faktörleri hesaba kattığında piyasadaki en beğenilen ve güvenilen platformlardan biri olarak öne çıkıyor.

Coinbase, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde iyi biliniyor olsa da, Türkiye’de de oldukça fazla yatırımcı kullanmakta. Coinbase, yalnızca ABD’de faaliyet göstermek için 40’tan fazla lisansa sahiptir ve listesini yasal olarak oluşturan 31 ülkede daha çalışma lisansına sahiptir. 

Coinbase güvenilir mi?
Coinbase güvenilir mi?

Son derece güvenilir, iyi sigortalanmış ve kullanımı kolay bir arayüze sahiptir. Ek bilgi olarak Coinbase, New York eyaletinde lisansa sahip sadece dört borsadan biridir. Bu nedenle, sıkı KYC kurallarına bağlı kalır ve yönetmelik ve tüzüklerle uyumlu kalır.

Hack Geçmişi

2019’da Coinbase, kripto para varlıklarını tamamen çevrimdışı olarak soğuk depo cüzdanlarında saklayan Coinbase Custody’yi piyasaya sürdü. Ayrıca, Coinbase varlıklarını sigortalı tutar, bu nedenle teknik olarak bilgisayar korsanlığı veya hırsızlık yoluyla paranızı kaybetmezsiniz. 

Dijital varlık komisyoncusunun güvenlik gücü nedeniyle saldırganlar, sosyal medya ve diğer yöntemleri kullanarak ayrıntılı kimlik avı girişimleri yoluyla kripto para birimini çalmaya çalışarak sistemi kırmayı seçtiler.

Hack Geçmişi
Hack Geçmişi

Örneğin, bilgisayar korsanları birkaç yüksek profilli Twitter hesabını ele geçirdiğinde ve şüphelenmeyen takipçilerden para talep ettiğinde Coinbase, Bitcoin işlemlerinde 280.000$’ı çalmayı başardı. Bu girişimlerin dışında Coinbase güvenli bir borsa oldu.

Coinbase cüzdanının güvenliği

Her müşterinin Coinbase cüzdanı, cüzdan adresleri ve özel anahtarları şifreleme özelliğine sahiptir. Coinbase’in veri yönetimi politikası, tüm kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin (PII) ve dijital aracı kurumun çevrimdışı tuttuğu diğer hassas hesap bilgilerinin olduğu anlamına gelir. 

Coinbase cüzdanının güvenliği
Coinbase cüzdanının güvenliği

Aynı şekilde, kişisel veriler AES-256 şifrelemesi altında şifrelenir ve fazlalık için FIPS-140 USB sürücülerinde ve kağıt yedeklerde tutulan birden çok kopyaya bölünür. Bu kopyalar çeşitli güvenli yerlerde kalır.

Coinbase ve NASDAQ 

Coinbase, 14 Nisan 2021’de halka açılan ilk ABD merkezli kripto para borsasıdır. “COIN” sembolü altında işlem gören Coinbase’in hisseleri, yaklaşık 100 milyar dolarlık bir şirket değerlemesi ile 381 dolardan açıldı.

Ayrıca, Coinbase’in yakın zamanda NASDAQ’a eklenmesi, platforma belirli faydalar sağladı. NASDAQ veya NYSE gibi borsalara katılmayı hedefleyen şirketler, belirli finansal raporlama, etkin kurumsal yönetim ve düzenleyici gereksinimleri karşılamalıdır.

Coinbase ve NASDAQ 
Coinbase ve NASDAQ 

İşletmeler, önemli borsaların bir parçası olduktan sonra yatırımcılar arasında gelişmiş görünürlük, artan şeffaflık ve güvenin keyfini çıkarabilirler. Bu nedenle Coinbase için listeleme, yalnızca teknolojiyle ilgili olumsuz haberleri gören üstünkörü bakışa daha fazla güvenilirlik kazandırdı.

Coinbase sponsorlukları

Coinbase, son aylarda hızla büyüyen bir başka sektörde yer almak için Esports ekibi Evil Geniuses için gömlek sponsoru oldu. Ancak daha da önemlisi, PayPal, Google ve Apple gibi saygın işletmelerle yeni bulunan ticari bağlantılar, bu kuruluşlarla ortaklıklar şirketin marka bilinirliğine daha fazla güvenilirlik getirmesine yardımcı olacağından Coinbase’e fayda sağlamaya hazırlanıyor.

Coinbase sponsorlukları
Coinbase sponsorlukları

ABD’deki müşteriler artık ödemeler için Google ve Apple cüzdan uygulamalarında şirketin markalı banka kartını kullanabilir. Kart sahibi üyeler, Coinbase Card’ı Google Pay, Apple Wallet veya Coinbase uygulamaları aracılığıyla dijital cüzdanlarına ekleyebilir.

Özet

Coinbase kurumsal’ın Coinbase Prime’ı tanıtması, dijital varlıklar sektörüne girmek isteyen yatırımcılar için en kaliteli hizmetleri sunmaya çalışmaktadır. Özetlemek gerekirse 43 milyonluk geniş bir kullanıcı tabanı, platformlarını kurumlara ve perakende yatırımcılara daha davetkar hale getirmek için yorulmadan araçlar kullanan bir platforma olan inancını ve güvenini artırdı. 

Eğer yatırım yapmak için kripto borsası ihtiyacınız varsa Coinbase sizin için oldukça iyi bir tercih olduğunu söyleyebiliriz.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.