BUSD token nedir? Hangi borsalardan alınır?

Kripto Haber TR – BUSD token nedir ve kripto sektörü için önemini gelin açıklayalım. Binance USD yani BUSD, USD’ye sabitlenmiş bir blok zinciri tokenidir.

Ayrıca, sabitlenmiş tokenlerin çoğunun teminatlı olarak hareket ettiğini ve tokene erişmek için başka bir kripto varlığının (örneğin, merkezi olmayan bir borsanın yerel kripto parası veya DEX protokolünün) stake edilmesini/kilitlenmesini gerektirdiğini belirtmekte fayda var.

BUSD token nedir?

Binance USD, 1:1 oranında ABD dolarına sabitlenmiş ve teminatlandırılmış itibari para destekli bir stabilcoindir. İki büyük kuruluş olan Paxos ve Binance tarafından kurulan USD cinsinden stabilcoin, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından onaylandı. Özellikle, ABD’de onaylanan çok az sayıdaki stablecoin’den birisidir.

BUSD token nedir?
BUSD token nedir?

Paxos, stabilcoin’ini harici şirketlere bir hizmet ürünü olarak sunan, düzenlenmiş bir blok zinciri teknolojisi şirketidir. Bu durumda, FDIC sigortalı bir ABD bankasında Binance stablecoin için üçüncü taraf rezervi görevi görürler.

Diğer stablecoin’lerde olduğu gibi, BUSD de merkezi olmayan finans (DeFi) ekosisteminde işlem kolaylığı sağlamak için oluşturuldu. BEP-2 cüzdan desteği ile ERC-20 standardına uygun olarak inşa edilmiş olsa da, itibari para destekli stabilcoin, birden fazla blok zinciri ile birlikte çalışabilir.

BUSD nasıl çalışır?

BUSD’nin arkasındaki mekanizma, özellikle diğer bazı stabilcoinlerin kavranmasının ne kadar zor olabileceğiyle karşılaştırıldığında, oldukça basittir. Özellikle, BUSD, BUSD/USD için arz ve rezervin sürekli olarak 1:1 oranında tutulmasını sağlayan deflasyonist bir mekanizma kullanır. Başka bir deyişle, mekanizma, her bir BUSD’nin Paxos rezervinde 1 ABD doları karşılığında değiştirilebilmesini sağlar.

BUSD satın alındığında, bu miktarın BUSD cinsinden bir eşdeğeri oluşturulurken, saklama için Paxos’a fiat eşdeğeri ödenir.  Öte yandan, Paxos’a bir BUSD gönderildiğinde, blok zinciri altyapı platformu daha sonra tokeni yakar ve BUSD/USD’nin sabit bir arzını/rezervini korumanın bir yolu olarak bir satış emri talep edildiğinde size fiat eşdeğerini sağlar.

BUSD tokeni, ERC-20 standardının arkasına inşa edilmiştir. Sonuç olarak, birkaç ERC-20 standartı ile uyumludur. Benzer şekilde, BUSD tarafından benimsenen token standardı, Ethereum tabanlı borsa cüzdanları arasında birlikte çalışabilirliği sağlar. 

Kullanım durumları

BUSD’nin yatırımcılar için sayısız kullanım durumu vardır ve bunlar arasında en belirgin olanı kripto pazarındaki fiyat dalgalanmalarından kaçınmaktır. BUSD sabit bir kripto para olduğu için kripto piyasasında yüksek oynaklık dönemlerinde sabit kalmayı başarır.

BUSD için bir başka popüler uygulama, yatırımcıların USD’nin BUSD’ye değerinin sabit 1:1 oranının altına düştüğü dönemleri beklediği arbitraj ticaretidir. 

Kullanım durumları
Kullanım durumları

Örneğin, USD’nin BUSD’ye karşı değerinin 1$’ın biraz altına düştüğü zamanlar vardır. Bu süre boyunca, yatırımcılar BUSD’yi toplu olarak satın alabilir ve BUSD/USD değerinin paralel bir konuma dönmesini bekleyebilir, bu noktada fiat için geri satabilir ve işlem gören BUSD başına 0,02$ kadar düşük bir kazanç elde edebilirler.

BUSD için diğer dikkate değer uygulamalar arasında, doğrudan itibari paraya dönüştürmek yerine diğer ticari faaliyetlerden elde edilen kazançların kilitlenmesi yer alıyor. Bu şekilde, örneğin takas veya likidite havuzu oluşturma yoluyla bir borsaya yeniden yatırım yapmak kolaydır.

Sonuç olarak, BUSD, gerekli şeffaflığı ve güvenliği sağladığı için stabilcoin piyasasını süsleyen en standart fiyatı sabitlenmiş tokenlerden biridir ve bu da onu yatırımcılar ve genel kripto meraklıları için en iyi seçim haline getirir. BUSD satın almak için doğrudan Binance platformunu kullanabilirsiniz.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.