BNB coin nedir? Hangi borsalardan alınır?

Kripto Haber TR – BNB coin nedir ve kripto sektörü için önemini gelin açıklayalım. Binance Coin (BNB), Binance Chain ve Binance Smart Chain’in yerel kripto para birimidir. 

Binance Coin, Binance ekosistemine güç sağlar. Büyük miktarlarda BNB’ye sahip olmak aynı zamanda yatırımcıların indirimli işlem ücretlerinden kâr etmelerini sağlar. Yazma sırasında (Mayıs 2022), Binance Coin milyarlarca piyasa değeri olan ilk on kripto para birimi arasında yer alıyor.

BNB coin nedir?

Binance Coin, şu anda dünya çapında lider kripto para borsası olan Binance tarafından 2017 yılında oluşturuldu. ‘Binance’ isminin basit bir kökeni vardır, basitçe ‘Bitcoin’ ve ‘Finans’ kelimelerinin birleşimidir. Şirket 2017 yılında Hong Kong’da kuruldu, ancak kısa bir süre sonra Çin’in kripto para birimleri üzerindeki sıkılaştırma düzenlemelerine yanıt olarak faaliyetlerini Malta ve Cayman Adaları gibi dünyanın çeşitli yerlerine taşıdı. 

BNB coin nedir?
BNB coin nedir?

Binance Coin ilk olarak Temmuz 2017’de bir ilk kripto para arzı (ICO) sırasında Ethereum blok zincirinde bir token olarak piyasaya sürüldü. Token satışı, toplam BNB arzının %50’sini temsil eden 100 milyon token başına yaklaşık 0.11 USD fiyatla teklif edildi. Kripto paraların diğer yarısı güçlü yatırımcılara (%10) satıldı veya kurucu ekipte (%40) kaldı.

Başlangıçta Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 tokeni olarak piyasaya sürülmesine rağmen, 2019 yılının Nisan ayında tokenler, yeni başlatılan Binance Zinciri üzerinde 1: 1 oranında değiştirildi. O andan itibaren, BNB kripto parası, Binance Chain’in yerel kripto para birimi olmaya devam ediyor.

Binance coin neden piyasaya sürüldü?

Başlangıçta BNB, Binance değişimi için bir yardımcı program coini olarak piyasaya sürüldü. Kullanıcıların BNB ile ödeme yaptıklarında işlem ücretlerinde %50 indirim (şu anda %25) almalarını sağladı. 

Ayrıca yatırımcılar, büyük miktarlarda kripto para birimini tutmak için ücretlerde daha fazla indirim sağlayarak BNB satın almaya ve tutmaya teşvik edildi. Kısa bir süre sonra Binance, BNB sahiplerinin oteller, uçuşlar, sanal hediyeler veya kredi kartı ödemeleri için kripto para birimiyle ödeme yapmasına izin vermek için birden fazla hizmet sağlayıcıyla işbirlikleri başlattı.

BNB, kendi kripto borsa platformu üzerinden yani “Binance” üzerinden alabilirsiniz.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.