Blockchain nedir ve nasıl çalışır?

Kripto Haber TR – Blockchain nedir gelin detaylı olarak bundan bahsedelim. Blockchain, sistemi hacklemeyi veya üzerinde depolanan verileri taklit etmeyi imkansız hale getirmek için tasarlanmış, takip edilemez ve merkeziyetsiz bir kayıt tutma teknolojisidir. Blok zinciri ağındaki her bilgisayar, tek bir hata noktasını önlemek için ağın bir kopyasını tutar ve tüm kopyalar aynı anda güncellenir ve doğrulanır.

Blok zinciri aynı zamanda bir veritabanı türü olarak kabul edilir, ancak bilgiyi nasıl depoladığı ve yönettiği konusunda geleneksel veritabanlarından önemli ölçüde farklıdır. Geleneksel veritabanlarının yaptığı gibi verileri satırlarda, sütunlarda, tablolarda ve dosyalarda depolamak yerine blok zinciri, verileri dijital olarak birbirine zincirlenmiş bloklarda depolar. 

Ayrıca blok zinciri, geleneksel veri tabanlarında olduğu gibi merkezi bir bilgisayar yerine eşler arası bir ağa ait bilgisayarlar tarafından yönetilen merkezi olmayan bir veritabanıdır.

Blockchain nedir?

2009 yılında piyasaya sürülen kripto para birimi Bitcoin, blok zincirini başarıyla kullanan ilk kripto para birimidir. Sonuç olarak, blockchain en çok Bitcoin ve Dogecoin ve Bitcoin Cash gibi alternatiflerle ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, blok zincirinin kullanımı, Bitcoin’in başlangıcından bu yana diğer uygulamalara yayılmıştır.

Lojistik şirketleri, tedarik zinciri boyunca hareket ederken malları izlemek ve izlemek için blok zinciri kullanır. Hükümet merkez bankaları ve küresel finans topluluğu, dijital para birimi değişimi için bir temel olarak blok zinciri teknolojisini test ediyor. Hukuk topluluğu ve eğlence de dahil olmak üzere çeşitli endüstriler, akıllı sözleşmeler ve fikri mülkiyet haklarını aktarmak ve korumak için diğer mekanizmalar için temel olarak blok zinciri kullanıyor.

Aslında, birçok endüstri, takip edilemez bir veri tabanı oluşturmanın, yönetmenin ve her türden dijital işlem için kayıtları tutmanın güvenli ve uygun maliyetli bir yolu olarak artık blok zinciri tabanlı uygulamaları araştırıyor.

Sonuç olarak, blok zinciri, birden fazla ticari varlık arasında verileri güvenli bir şekilde izlemek ve paylaşmak için giderek artan bir şekilde bir çözüm olarak görülüyor.

Blockchain nasıl çalışır?

Gelin önde gelen bu teknolojiyi maddeler halinde basitçe açıklayalım.

 1. Yetkili bir katılımcı, teknoloji tarafından doğrulanması gereken bir işlem girer.
 2. Bu eylem, o belirli işlemi veya verileri temsil eden bir blok oluşturur.
 3. Blok, ağdaki her bilgisayar düğümüne gönderilir.
 4. Yetkili düğümler işlemi doğrular ve bloğu mevcut ağa ekler. 
 5. Güncelleme, işlemi sonlandıran üzerinden dağıtılır.

Bu adımlar, gerçek zamana yakın bir zamanda gerçekleşir ve bir dizi unsuru içerir.

Blok zinciri ağı iki tür kayıttan, bireysel işlemlerden ve bloklardan oluşur. İlk blok, bir başlık ve belirli bir zaman aralığında gerçekleşen işlemlerle ilgili verilerden oluşur. Bloğun zaman damgası, hash adı verilen alfasayısal bir dize oluşturmaya yardımcı olmak için kullanılır.

İlk blok oluşturulduktan sonra, defterdeki sonraki her blok, kendi karmasını hesaplamak için önceki bloğun karmasını kullanır.

Zincire yeni bir blok eklenmeden önce, doğrulama veya konsensüs adı verilen bir hesaplama süreci ile orijinalliğinin doğrulanması gerekir. Blok zinciri sürecinin bu noktasında, ağdaki düğümlerin çoğunluğu yeni bloğun hash değerinin doğru hesaplandığı konusunda hemfikir olmalıdır. Konsensüs, blok zinciri dağıtılmış defterin tüm kopyalarının aynı durumu paylaşmasını sağlar.

Blockchain’in Avantajları

Gelin bu yeni teknolojinin olası faydalarını ele alalım.

 • Güvenlik muhtemelen en önemli avantajdır. Bir blok zincirini ‘hacklemek‘ neredeyse imkansızdır çünkü bilgi paylaşılır ve binlerce, hatta milyonlarca bilgisayar tarafından sürekli olarak uzlaştırılır.
 • Halka açık blok zincirleri bazen yavaş hız ve verimsizlikten muzdarip olsa da, işlemler DLT tabanlı olmayan işlem sistemlerinden daha verimli olabilir.
 • Esnektir. Diğer tüm düğümlerde defterin bir kopyası bulunduğundan, bir düğüm çökerse sorun olmaz.
 • Bir ağdaki katılımcılar arasında güven sağlar. Onaylanmış blokların geri döndürülmesi çok zordur, bu da verilerin kaldırılması veya değiştirilmesinin zor olduğu anlamına gelir.
 • Aracıları ve üçüncü şahısları ortadan kaldırarak genellikle işlemlerle ilgili masrafları azalttığı için uygun maliyetli olabilir.

Blockchain’in dezavantajları

Faydalarını ele aldığımıza göre şimdi de dezavantajlarını maddeler halinde açıklayalım:

 • Kamu blokajlarında, mülkiyet ve sorunlar ortaya çıktığında kimin sorumlu olduğu hakkında sorular vardır.
 • Bir blok zincirindeki verileri değiştirmek genellikle çok fazla zaman gerektirir.
 • Kullanıcılar, paralarını kaybetmemek için özel anahtarlarını takip etmelidir.
 • Depolama zamanla çok büyüyebilir, bu da defter kullanıcıların indiremeyeceği kadar büyürse düğümlerin kaybolması riskini taşır.
 • Blok zinciri, ağdaki diğer katılımcıları bunaltmak ve blokları değiştirmek için tasarlanmış özel bir saldırı olan %51 saldırılarına karşı hassastır.

Blockchain gizliliği ve güvenliği

Güvenlik, blockchain’in en büyük avantajlarından biri olarak görülüyor. Bloklar her zaman kronolojik olarak saklanır ve blok zincirinin sonuna eklendikten sonra bir bloğu değiştirmek son derece zordur. Her bloğun kendi hash kodu ve ondan önce gelen bloğun hash kodu vardır. 

Bir bilgisayar korsanı bir bloğu düzenlemeye çalışırsa, bloğun karması değişecektir, yani bilgisayar korsanı zincirdeki bir sonraki bloğun karmasını değiştirmek zorunda kalacaktır ve bu böyle devam edecektir. 

Bu nedenle, bir bloğu değiştirmek için, bir bilgisayar korsanının kendisinden sonra gelen diğer tüm blokları değiştirmesi gerekir, bu da çok büyük miktarda bilgi işlem gücü gerektirir.

Blockchain nedir başlığı altında detaylı olarak blok zinciri ekosistemini açıkladık. Bu sektörde öğrenmek ve açıklamamızı istediğiniz ne varsa yorum olarak belirtmeniz yeterli.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.