Bitcoin nedir?

Kripto Haber TR – Bitcoin, 2018’in başlarında coin başına fiyatı 13.000 doların üzerine çıktıktan sonra tanınan bir sanal para birimidir. Bu önde gelen kripto para birimi mahremiyet, bankacılık düzenlemeleri ve teknolojik inovasyonun karmaşık bir kesişiminin merkezinde yer almaktadır. Gelin detaylı olarak Bitcoin nedir ve insanların neden yatırım yaptığını açıklayalım.

Sitemizde halihazırda kripto para hakkında bir makalemiz bulunuyor. Bu sayfada detaylı olarak kripto para hakkında bilgi alabilirsiniz. Fakat yine de yüzeysel olarak açıklayalım.

Nedir bu kripto para?

Kripto para birimleri, parasal değeri olan bilgisayar kod satırlarıdır. Bu kod satırları, elektrik ve yüksek performanslı bilgisayarlar tarafından oluşturulur. Kripto para, dijital para birimi olarak da bilinir. Matematiksel hesaplamalarla oluşturulan ve aynı ağdaki milyonlarca bilgisayar (madenciler olarak adlandırılan) tarafından denetlenen bir dijital para birimleridir. Fiziksel olarak tutulacak hiçbir şey bulunmuyor ancak kripto para birimleri ile takas edilebilir.

Nedir bu kripto para
Nedir bu kripto para?

Kripto, satın almalar için kod satırlarını gönderen işlemleri korumak için kullanılan işlem olan kriptografi kelimesinden gelir. Kriptografi ayrıca yeni kripto paraların oluşturulmasını da kontrol eder. Yüzlerce kripto para birimi artık kripto pazarlarını işaret ediyor, ancak yalnızca bir avuç dolusu kripto paranın gerçekten yatırım yapılma potansiyeline sahip.

Hükümetlerin, kripto para birimlerinin yaratılması üzerinde hiçbir kontrolü yoktur. Çoğu kripto para birimi, piyasa değeri göz önünde bulundurularak başlar, bu da üretimlerinin zamanla azaldığı anlamına gelir. Bu, kripto paraların fiziksel parasal üretimine benzer; üretim belli bir noktada biter ve bu sayede arz sınırlı olduğu için kripto paralar gelecekte daha değerli hale gelir.

Bitcoin nedir?

Bitcoin ilk popüler kripto para birimidir. Kimse onu kimin yarattığını bilmiyor – çoğu kripto para birimi maksimum anonimlik için tasarlandı – ancak Bitcoinler ilk olarak 2009’da Satoshi Nakamoto adlı bir geliştiriciden ortaya çıktı. O zamandan beri ortadan kayboldu ve Bitcoin servetini geride bıraktı.

Bitcoin ilk büyük kripto para birimi olduğundan, o zamandan beri oluşturulan tüm dijital para birimlerine altcoin veya alternatif paralar denir. Litecoin, Dogecoin, Feathercoin, Ethereum ve diğer yüzlerce kripto para, altcoin olarak nitelendirilir. Bitcoin’in avantajlarından biri, güvenli bir sabit sürücü gibi yerel donanımlarda çevrimdışı olarak depolanabilmesidir. Bu işleme soğuk depolama denir ve para biriminin başkaları tarafından çalınmasını önler. Para birimi, internette sıcak depolama olarak adlandırılan bir yerde saklandığında, çalınma riski vardır. 

Bitcoin nedir
Bitcoin nedir

Diğer taraftan, bir kişi Bitcoinleri içeren donanıma erişimi kaybederse, para birimi sonsuza kadar ortadan kalkar. Madenciler ve yatırımcılar tarafından 30 milyar dolarlık Bitcoinin kaybolduğu veya yanlış aktarıldığı tahmin ediliyor.

Bitcoin nasıl çalışır?

Bitcoin’ler, bankaların parayı taşımasına ve saklamasına gerek kalmadan, değerlerine göre bağımsız olacak şekilde tasarlanmış tamamen sanal paralardır. Bitcoin’e yatırım yaptığınız zaman, fiziksel altın gibi davranırlar. Yani altın külçeleri gibi değişken bir değere sahipler ve istediğiniz zaman satabilirsiniz. Bitcoin’ler, onları kabul eden işletmelerle çevrimiçi olarak mal ve hizmet satın almak için kullanılabilir veya zamanla değerlerinin artması umuduyla saklanabilir.

Bitcoin’ler bir kişisel cüzdandan diğerine takas edilir. Bitcoin’ler sahteciliğe karşı dayanıklıdır, çünkü ağdaki düğüm adı verilen birden çok bilgisayar her işlemin geçerliliğini doğrulamalıdır. Bir Bitcoin oluşturmak o kadar hesaplama açısından yoğundur ki, kalpazanların sistemi manipüle etmesi için finansal olarak buna değmez. 

Bitcoin nedir ve nasıl üretilir?

Her Bitcoin matematik probleminin bir dizi olası 64 basamaklı çözümü vardır. Bir masaüstü bilgisayar, kesintisiz çalışıyorsa, bir Bitcoin sorununu iki ila üç gün içinde çözebilir, ancak daha uzun sürebilir.

Bitcoin nedir
Bitcoin nedir ve nasıl üretilir?

Bitcoin madenciliği yapan tek bir kişisel bilgisayar, günde 50 ila 75 sent arasında kazanabilir. Aynı anda 36 güçlü bilgisayarı çalıştıran büyük ölçekli bir madenci, maliyetlerden sonra günde 500 dolara kadar kazanabilir. Tek bir tüketici sınıfı bilgisayarı olan küçük ölçekli bir madenci, kazanacağından daha fazlasını elektriğe harcayabilir. Bitcoin madenciliği, yalnızca yüksek performanslı video işleme kartlarına sahip birden fazla bilgisayar çalıştıranlar ve donanım gücünü birleştirmek için bir grup madenciye katılanlar için kârlıdır.

Bu yasaklayıcı donanım gereksinimi, insanları Bitcoin sistemini manipüle etmeye çalışmaktan caydıran en büyük güvenlik önlemlerinden biridir.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.