ADA coin nedir? Hangi borsalardan alınır?

Kripto Haber TR – ADA coin nedir ve kripto sektörü için önemini gelin açıklayalım. Cardano, yalnızca çevrimiçi olarak var olan bir tür dijital para birimi olan kripto para biriminin en popüler biçimlerinden biridir. 

Cardano, 2015 yılında kuruldu ve Ekim 2017’de adet başına birkaç sent fiyatla halka açık olarak işlem görmeye başladı. Ocak 2022 itibariyle, önceki 52 haftada 3 doların üzerine çıkmasına rağmen kripto para güncel olarak 0,46 dolardan işlem görüyor.

ADA coin nedir?

Cardano, 10.000’den fazla kripto paranın bulunduğu bir pazardaki en popüler kripto para birimlerinden biridir. Kripto para birimine Cardano, kısaltılmasına ise “ADA” denir.

ADA coin nedir?
ADA coin nedir?

Cardano, bir başka popüler kripto para birimi olan Ethereum’un kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından yaratıldı ve blockchain teknolojisini kullanan merkezi olmayan bir blockchain ağı üzerinde çalışıyor. Blockchain, kripto para birimini yönetir ve izler, onu kullanarak gerçekleşen her işlemi sonsuz bir makbuz gibi kaydeder ve işler.

Bu merkezi olmayan sistem, işlemleri doğrular ve sistemin bir bütün olarak sağlam ve hatasız olmasını sağlamaya yardımcı olur. Cardano, para birimi sahiplerinin bir ödül karşılığında işlemleri doğrulamakla görevlendirildiği bir “hisse kanıtı” sistemi kullanıyor. Bu “stake” ödülü, gelir elde etmek için çekici bir yol olabilir ve en iyi kripto brokerleri, çok az veya ücretsiz olarak stake etmenize izin verir.

Cardano iyi bir yatırım mı?

Birçok kripto para birimi gibi, Cardano’nun fiyatı da çok değişkendir. ADA, diğer kripto para birimleri gibi son zamanlardaki en yüksek seviyelerinden oldukça aşağısında olsa da, özellikle 2017’deki ilk çıkışından itibaren satın alıp elinde tuttuysa, buna bağlı kalan birçok kişiye hala önemli miktarda para kazandırdığını söyleyebiliriz.

Cardano iyi bir yatırım mı?
Cardano iyi bir yatırım mı?

Kripto para birimlerinin bir sonraki büyük dalga olduğunu düşünüyorsanız yatırım yapabilirsiniz, ancak doğrudan coinlere ya da tokenlere yatırım yapmak yerine onları oynamanın başka yolları da var. Örneğin, blockchain teknolojisinden kazanç sağlayan şirketlere yatırım yapabilir ve bu şekilde kazanç elde edebilirsiniz.

Ancak Cardano veya diğer kripto para birimleriyle ticaret yapmaya kararlıysanız, oynaklıklara alışmak oldukça önemlidir. Bir şey tarafından desteklenmeyen bir varlık satın alıyorsanız, potansiyel olarak tüm yatırımınızı kaybedebilirsiniz. O yüzden kaybetmeyi göze alamayacağınız yatırımı yapmamanızı öneriyoruz. Cardano nedir yazımızın sonuna geldik. Başka hangi kripto para birimlerini açıklamamızı isterseniz yorum olarak belirtebilirsiniz.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.