PlayStation’ın yaratıcısı Metaverse hakkında ne nedi!

Kripto Haber TR – PlayStation’ın yaratıcısı Ken Kutaragi, metaverse dünyasına olumlu bakmadığını açıkladı. Kutaragi, son aylarda gördüğü ilgiye rağmen sanal dünya hakkında heyecan duymadığını açıkladı.

Metaverse şu anda teknoloji sektöründe oldukça sıcak bir konu. Geçen yılın sonuna doğru Facebook, sosyal medya devinin dijital dünyaya girişiminin sinyalini vererek Meta olarak yeniden markalaştı.

“Metaverse yerine gerçek dünyayı tercih ederim”

Sony Interactive Entertainment’ın eski CEO’su Kutaragi, 3D sanal dünyalar hakkında heyecanlanan teknoloji devleri listesine katılmıyor. Bloomberg ile yaptığı bir röportajda, metaverse’in teknoloji sektöründeki bir sonraki büyük yenilik olmadığını belirtti. Argümanında, metaverse’nin bölücü bir faktör olduğunu belirtti.

Kutaragi devamında şu açıklamayı yaptı:

Gerçek dünyada olmak çok önemli, ama metaverse sanal dünyada yarı gerçek bulunmakla ilgili ve bunu yapmanın amacını anlayamıyorum. Gerçek benliğin yerine cilalı bir avatar olmayı mı tercih edersin? Bu aslında anonim mesaj panosu sitelerinden farklı değil.

Ayrıca sanal gerçeklik kulaklıklarının kullanımını desteklemediğini de sözlerine ekledi. Bu cihazların insanları gerçeklikten ayırabileceğini ve “sadece sinir bozucu” olduklarını açıkladı.

ken kutaragi ps3

PlayStation’ın en büyük rakibi Xbox, şu anda metaverse’e giriyor. Geçen yılın sonunda Microsoft, 2022’de piyasaya sürülmesi planlanan teklifle birlikte Xbox oyunlarıyla kendi metaverse’ini oluşturacağını duyurdu.

Kurumlar metaverse dünyasında büyümeye kararlı

Kutaragi metaverse konusunda heyecan duymazken, finans kuruluşları gelecekte bu sektörde kayda değer bir büyüme öngörüyor. En büyük dijital varlık yönetimi firması olan Grayscale, metaverse’in birkaç yıl içinde 1 trilyon dolarlık bir değere ulaşacağını tahmin ediyor.

Grayscale, metaverse tabanlı oyun sektörünün büyümeye oldukça yatkın ve aynı zamanda reklam, sanal etkinlikler, e-ticaret vb. için bir yol yarattığını düşünüyor. Bank of America’da stratejist olan Haim Israel de metaverse’de önemli bir büyüme öngörüyor. İsrail, kripto sektörünün meta veri tabanı aracılığıyla kitlesel olarak benimseneceğini kaydetti. Strateji uzmanına göre, metaverse kripto para birimlerini bir değişim aracı olarak kullanmak için ideal bir fırsat sunuyor.

Metaverse, sanal dünyada varlık yaratmak isteyen markaların şimdiden büyük ilgisini çekti. Spor giyim devleri Nike ve Adidas, şimdiden sektöre yatırım yapıyor. Ek olarak, Decentraland ve The Sandbox gibi metaverse projeleri de dikkate değer büyüme seviyeleri kaydetti.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.