Disney, Metaverse evrenindeki projesi için patent aldı

Kripto Haber TR – Disney, sanal tema parkı içerisinde deneyimler oluşturmasını sağlayacak bir patent aldı. Bu gelişme, popüler eğlence şirketinin Disney tema parklarındaki artırılmış gerçeklik (AR) cazibe merkezlerinin keyfini çıkarmasını sağlayacak.

Projenin arkasındaki teknoloji, cep telefonlarını kullanan ziyaretçileri takip ederek de çalışacak. Patent, Aralık 2021’in sonlarında onaylandı ve bu patenti kısaca gerçek dünyadaki bir mekanın sanal dünya simülatörü olarak nitelendirebiliriz. Disney ilk olarak 2020 yılının ortalarında ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine patent başvurusunda bulundu.

Metaverse şu anda blockchain alanındaki en popüler kavramlardan biridir. Birçok marka şu anda kullanıcı etkileşimlerini artırmak için metaverse evrenine giriş yapıyor. Kullanıcılar, sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik kulaklıkları kullanarak bu sanal dünyalara erişebilir. Disney’in metaverse projesi, çoğu markanın sunduğu tekliflerden farklıdır. Platformun önerdiği teknoloji, metaverse’yi gerçek dünyaya entegre etmek.

disney metaverse icin calismalara basladi2 1

Disney neden metaverse ile ilgileniyor?

Disney daha önce metaverse’e olan ilgisini net bir şekilde göstermişti fakat nedenini kimse bilmiyordu. Şirketin CEO’su Bob Chapek, 2021 yılının 4. çeyreği kazançlarını açıklarken, Disney’in fiziksel dünyayı dijital dünyaya bağlamak için çalıştığını belirtti. Chapek, “Kendi Metaverse’imizde sınırlar olmaksızın hikaye anlatımına” izin vereceğini belirtti.

Kasım 2020’de Disney Resorts Baş Strateji Sorumlusu Tilak Mandadi, sanal ve fiziksel dünyayı bir araya getirme planlarını vurgulayan bir LinkedIn makalesi yayınladı. Dilerseniz buradan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Ancak, Mandadi’nin makalesinden sonra Disney, yakın gelecekte böyle bir projeyi başlatmak için devam eden planlara sahip olduğu iddialarını yalanladı. Ancak, bir patentin yakın zamanda onaylanması, Mandadi’nin bir “Metaverse evreninde Tema Parkı” inşa etme vizyonunun yakında gerçekleşebileceğini gösteriyor.

Şu anda dünya çapındaki Disney tema parklarının toplam sayısı yaklaşık 12’dir. Bu tema parkları ABD, Hong Kong, Paris, Çin ve Japonya’da bulunmakta. Bu tema parkları, Covid-19 salgını sırasındaki karantinalara rağmen 2021’de yaklaşık 17 milyar dolar gelir elde etti.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.