Çin’deki birçok firma Metaverse başvurusunda bulundu

Kripto Haber TR – Çin’in kripto piyasasına karşı olumsuz bir duruşu olduğu apaçık ortada. Kripto madenciliği ve ticaretini yasakladıktan sonra, ülkedeki şirketler artık dijital yuan dışında dijital varlıklarla artık uğraşmıyor. Fakat yakın zamanda, anakara Çin’deki şirketler, metaverse ve değiştirilemez tokenler (NFT’ler) dahil olmak üzere diğer blok zinciri seçeneklerini araştırdıklarını belirtti. 

Bu adımın Çin Halk Bankası’nın (PBoC) metaverse ve NFT’lerle ilgili önceki uyarısına rağmen geldiğini belirtelim.

Çin’deki şirketler metaverse ticari markaları için başvuruda bulundu

South China Morning Post’tan bir habere göre, Çin merkezli 1360 şirketin 8000’den fazla metaverse ile ilgili ticari marka başvuruda bulunduğunu kaydetti. Gou’nun sanal alanların “Yasadışı bağış toplama, dolandırıcılık ve para aklama” yapmak için kullanılabileceğini söylemesine rağmen gelmesi Çinli yatırımcıları kararsız bıraktı.

Teknoloji devleri, şüphesiz metaverse ticari markaları için başvuruda başı çekiyor. Hisense ve Huawei gibi önde gelen Çinli firmalar bu ticari markalar için başvuruda bulunan firmalar arasında yer alıyor. Huawei, bir “Meta OS” ticari markası için başvuruda bulunurken, Hisense’nin ticari marka başvuruları bilim, reklamcılık, sosyal hizmetler ve daha fazlası etrafında dönüyor.

baidu xirang 1

Oyun teknolojisi devi Tencent, Kings, QQ ve QQ Music dahil olmak üzere 100’e yakın ticari marka başvurusu yaptı. Çin’de binden fazla şirket metaverse ile ilgili ticari markalar için başvuruda bulundu. Bu, PBoC’nin Kasım ayında savunduğu şeyle oldukça çelişiyor. O zaman, bankanın AML ve Analiz Merkezi Direktörü Gou Wenjun, kripto varlıklarının yol açtığı yakın tehlikeler konusunda uyardı.

Firmalar Metaverse evrenine girmeye kararlı

Çin’de binden fazla şirket metaverse ile ilgili ticari markalar için başvuruda bulundu. Bu, PBoC’nin Kasım ayında savunduğu şeyle çelişiyor. O zaman, bankanın AML ve Analiz Merkezi Direktörü Gou Wenjun, kripto varlıklarının yol açtığı yakın tehlikeler konusunda uyarmıştı.

Gou, yasadışı faaliyetleri finanse etmek için herhangi bir sanal varlığın kullanılabileceğini belirtti. Ancak önde gelen Çinli şirketler bu uyarıyı dikkate almıyor. PBOC, insanları sanal varlıklara karşı uyaran tek kurum değil. Çin Komünist Partisi’nin resmi gazetesi People’s Daily, 9 Aralık’ta metaverse hakkında bir uyarı yayınladı.

Ticari marka başvuruları, metaverse ile ilgili ürünlere ve değiştirilemez tokenlere (NFT’ler) olan talep arttığında geldiğini söyleyebiliriz. NFT satışları önceki aylara göre yavaşlamış olsa da, talep hala oldukça yüksek. Bir NFT satış takipçisi olan Crypto Slam, geçen haftaki satışların 580,7 milyon dolar olduğunu kaydetti.

Diğer veriler, 2022 yılı bitmeden önce, yıllık NFT satışlarının 17.7 milyar doları aşacağını gösteriyor. Metaverse’nin artan popülaritesi, NFT’lere olan bu talep akışına bağlandı.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.