Apple VR gözlükleri, Metaverse ile uyumlu olacak mı?

Kripto Haber TR – Apple tarafından yayınlanan rapora göre, geniş çapta tartışılan artırılmış ve sanal gerçeklik gözlükleri için bir “metaverse”ye sahip olmayacağını açıklıyor. Metaverse artık geleceğin teknolojisini içeren tartışmaların odak noktası ve birçok şirket bu fikri destekliyor. Facebook’un, şirketin sanal gerçeklik içeren etkileşimli bir 3D sosyal platform olan metaverse fikriyle olan ilişkisini güçlendirmek için bir jest olarak Meta olarak yeniden adlandırılması şaşırtıcı değil.

Apple, Metaverse’in bu kadar artan bir şekilde anılmasına rağmen, şirket tarafından piyasaya sürüleceği söylenen sanal gerçeklik kulaklıklarında yer alması pek olası değil. Metaverse’yi sanal gözlüklere dahil etmeme kararı, Apple’ın genel olarak elde etmeyi taahhüt ettiği ekran süresini azaltma fikriyle de yankılanıyor.

apple vr

Apple ayrıca büyük ölçüde artırılmış gerçekliğe odaklanıyor. Tamamen farklı bir dünya için VR araçlarına sahip olmak yerine, kullanıcıların dijital nesneleri gerçek dünyada kullanmalarını sağlamak istiyor. Apple’ın yakında VR kulaklıklarını piyasaya sürmesi bekleniyor. Güncel olarak ise bir sanal gerçeklik (VR) cihazı üzerinde çalışıyor ve Bloomberg’den Mark Gurman’a göre Apple, 2022’nin sonunda veya 2023’ün başlarında bir ürün piyasaya sürebilir. Apple’ın tam olarak ne tanıtacağını söylemek zor, ancak bazı spekülatörler hakkında konuşuyor. Meta (Eski adıyla Facebook) tarafından tasarlanan Oculus Quest’e benzer bir VR başlığı görebiliriz.

Apple neden Metaverse evrenine ilgi duymuyor?

Hem Apple hem de Meta, insanların bir VR kulaklığına sahip olma tercihleri ​​konusunda farklı fikirlere sahip. Apple’ın böyle bir ürün tasarlama konusunda Meta ile aynı stratejiye sahip olması pek olası değil. Belli bir dijital bilgi ile fiziksel çevremizi net bir şekilde görmek için artırılmış gerçeklik (AR) gözlüklerini piyasaya sürecek. Böyle bir lansman muhtemelen birkaç yıl alacak ve bu nedenle yakın gelecekte piyasaya sürülen ürünün odak noktaları oyun, fitness ve iletişim olacak (FaceTime/SharePlay gibi). 

NFT’ler, dijital avatarlara benzersiz bir kimlik kazandıracakları için dijital ve fiziksel dünyanın entegrasyonunda çok önemli bir rol oynayacak. Bunun yerine, NFT destekli bir avatar, kullanıcının önceki dijital deneyimlerini depolayacak ve kullanıcının daha önce biriktirdiği tüm dijital öğelere sahip olacak. Metaverse dünyasında NFT’lerin önemi, bir yatırım olarak NFT’lere daha fazla değer katmaktadır.

NFT&Metaverse kombinasyonunun gelecekteki teknoloji dünyasını değiştireceğinden emin olabilirsiniz. İkisinin birleşimi, kitlelerin ekonomisine ve sosyal deneyimlerine geniş bir yelpazede fırsatlar ve değişiklikler açacağını tahmin ediyoruz. 

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.