Venezuela kripto vergisi getirecek, işte detaylar!

Kripto Haber TR – Hükümet tarafından kripto paralar her geçen gün vergi uygulanmaya devam ediyor ve bu büyük ölçüde artan kripto benimsenmesine bağlanıyor. Dünyanın en büyük kripto ekonomilerinden biri olan Venezuela kripto vergisi getiren ülkeler arasında kendi yerini aldı.

Venezuela hükümeti, kripto para ve döviz işlemlerini etkileyecek yeni bir vergiyi onayladı. Bu vergi, devam eden ekonomik krizden etkilenen ülkenin itibari para biriminin kullanımını canlandırmayı amaçlıyor.

Venezuela kripto vergisi getiriyor

Venezuela, son birkaç yıldır çok para birimli bir ülke oldu ve bu da ülkenin itibari parasının değerini etkiledi. Hükümet şimdi kripto para birimi ve döviz cinsinden yapılan her işlemin %20’ye kadar vergiye tabi olmasını sağlayan bir vergi yayınladı. Vergi, işlemin niteliğine ve işlemi yapan taraflara bağlı olacak.

Venezuela kripto vergisi getiriyor
Venezuela kripto vergisi getiriyor

Hükümet, yasanın yürürlüğe girmesinden sonra ödenecek vergiyi belirleyecek. Ancak ilk aşamada bu işlemlerden %2,5 oranında tahsil edilecektir. Venezuela’da kripto para birimlerinin kullanımı son birkaç yılda önemli ölçüde arttı. Kripto para birimleri, ülkedeki işlemlerin ve ödemelerin büyük bir bölümünü oluşturuyor. 

190126174839 venezuela crisis opposition guaido rally super tease 1280x720 1

Kripto kullanımı artarken, ABD doları ülkedeki finansal işlemlere hakim oldu ve ülkede yapılan işlemlerin ve ödemelerin %65’ini oluşturmuş durumda.

Kripto vergisi Venezuelalıları sanıldığından kötü etkileyebilir

Bu verginin uygulanması, kripto para birimi ve döviz işlemlerine son derece bağımlı olan Venezuelalıları etkileyebilir. Venezuellalı bir ekonomist olan Jose Guerra’ya göre, bu verginin Venezuellalılar üzerinde büyük bir etkisi olabilir ve tasarruflarına zarar verebilir. Guerra konu ile alakalı şu açıklamayı yaptı:

Dövizin ülkedeki herkesin nakit sorunlarının, değer rezervlerinin ve tasarruflarının bir kısmını çözdüğü kabul edilmelidir. Ayrıca bir dereceye kadar kripto varlıklarının da etkisi olmuştur. Bu kararı vermek, bir ödeme aracını diğerine göre ayrıcalıklı kılmaya çalışmaktır.

Bu vergi yasası, Venezuela’daki kripto piyasasının meşruiyetini de etkileyebilir. Karaborsaların popülaritesini artıracak, insanların bu vergiden kaçınırken döviz ve kripto üzerinde işlem yapmalarını sağlayacak.

Venezuela’daki Ekonomik Bilgi Yayma Merkezi müdürü Oscar Jose Torrealba, bu yasanın artan vergi baskısı nedeniyle yatırımcıları ve insanları yasa dışı işlemler yapmaya teşvik edeceğini açıkladı.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.