SEC, Elon Musk’a soruşturma açtı!

Kripto Haber TR – Çarşamba günü, Musk Twitter’ı satın almaya çalışırken, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Twitter’daki büyük hissesini bildirmeyi geciktirdikten sonra Elon Musk hakkında bir soruşturma başlattı.

Musk şu anda Twitter’da %9,2 hisseye sahip ve şirketin yönetim kurulu Musk’ın Twitter’ı borç ve öz sermaye kombinasyonuyla 44 milyar dolara satın alma teklifini kabul etti. Mevcut rapor edilen SEC soruşturması, Musk’ın ajansla ilk teması olmayacak. 2018’de Musk, Tesla’yı hisse başına 420 dolardan özel olarak almak için fon sağladığını ve şirketin hisse senedi fiyatının yükselmesine neden olduğunu tweetledi. 

SEC, Elon Musk'a soruşturma açtı!
SEC, Elon Musk’a soruşturma açtı!

Ancak SEC, tweetlerin doğru olup olmadığı konusunda bir soruşturma başlattı. SEC daha sonra Tesla’yı özel olarak alma teklifinin güvenli olmaktan uzak olduğunu söyledi ve Musk, bir Tesla avukatının tweet’lerini yayınlamadan önce incelemesini sağlamak için ajansla anlaşmaya vardı. 

Elon Musk ve SEC arasındaki gerginlik

Geçen ay, Yargıç Lewis Liman bu teklifi reddetti. Musk ayrıca SEC tarafından, Tesla hisselerinin %10’unu satıp satmama konusunda takipçilerine anket yaptığı bir Kasım tweet’i nedeniyle soruşturma altında. Liman, tweet’in anlaşma şartlarına göre bir Tesla avukatının onayı olmadan yapıldığını söyledi. Forbes, Musk’ın aktif birikiminin 224,5 milyar dolar olduğunu düşünüyor ve bu onu dünyanın en zengin insanı yapıyor. 

Ancak Musk’ın net değeri, Tesla’nın piyasa değeri %15 düştüğü için geçen Cuma gününden bu yana 31.4 milyar dolar azaldı. Bilindiği üzere Elon Musk Doge ve SHIB olmak üzere birçok kripto para birimini manipüle ettiği dolayısıyla Twitter tarafından sert bir dil ile eleştirildi, eliştirilmeye de devam ediliyor. Bu durum geniş kitlelerce biliniyor ve bu sebeple yakın zamanda SEC bu konu ile ilgili de bir soruşturma açabilir. Ayrıca Musk Twitter platformunu satın alırken “özgürlük” sağlanacağına işaret etmişti.

Fakat ne yazık ki Twitter’ı satın alır almaz Elon Musk’ı eleştiren bir kullanıcıyı engelleyerek “koltuğuna oturdu”. Elon Musk hakkında ortaya atılan bir diğer çarpıcı detay ise Twitter uygulamasını satın almasının altında yatan en büyük sebep yüksek “vergi” vermekten kaçınmak. Doğruluğu tartışılır fakat bu iddia da gündemde olduğunu belirtelim.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.