Kuzey Kore, borsaları hackleme suçlamalarına ne dedi?

Kripto Haber TR – Birleşmiş Milletler kısa süre önce, Kuzey Kore’nin kripto para birimi borsalarını hacklediğini ve 50 milyon dolar değerinde dijital varlık çaldığını söyleyen bir rapor yayınladı. Kuzey Kore, yakın zamanda tüm iddiaları yalanladı.

EDaily tarafından yayınlanan bir yayına göre, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı bu iddiaları şiddetle reddetti. Bakanlık, web sitesinde ABD’nin kendisini hırsızlıkla haksız yere suçladığını belirten bir yanıt yayınladı.

Bakanlık internet sitesi üzerinden şu mesajı yayınladı:

Uzun zamandır siber alemde hakimiyet kurmak için önemli adımlar atan Amerika Birleşik Devletleri, geniş siber yetenek ve araçlarla donatılmış olup, düşmanlarına olduğu kadar müttefiklerine de tereddüt etmeden siber saldırılar düzenlemeye hazırdır.

Kuzey Kore tehdit mi?

Bakanlık, eski bir ABD istihbarat ajanı olan Edward Snowden’ın son ifşaatlarına da vurgu yaptı. Snowden, ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı’nın sivil bilgileri toplamak için gözetim programları kullandığını ve ABD’nin Avrupalı ​​liderler arasındaki çağrıları ve mesajları engellediğini söyledi.

HAK

Blockchain analitik firması Chainalysis, geçen ay Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının kripto platformlarını hackleyerek yaklaşık 395 milyon dolar değerinde kripto para çalmayı başardığını belirten bir rapor yayınladı. Bu haftanın başlarında BM, Kuzey Kore’nin füze programını finanse etmek için milyonlarca dolar değerinde kripto para çaldığını söyleyen bir rapor yayınladı. Müfettişler, 2020 ile 2021 ortası arasında 50 milyon doların üzerinde paranın çalındığını söyledi.

Raporda, çalınan fonların ülkede gerçekleşen nükleer ve balistik füze programı için “önemli bir gelir kaynağı” olduğu belirtildi. Raporda ayrıca Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da faaliyet gösteren üç kripto para borsasının hedef alındığı belirtildi.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.