Kripto para kullanımı Avrupa’da ne düzeyde?

Kripto Haber TR – İspanya merkez bankası kısa süre önce, kripto para birimlerinin ve DEX’lerin Avrupa kripto alanında çok popüler olduğunu gösteren bir çalışmayı tamamladı. Banka, 26 Nisan’da Avrupalıların ve İspanyolların geçtiğimiz yıl kripto varlıklarını nasıl kullandığına dair yayınlanmış raporları gösteren bir belge yayınladı. Özet olarak Avrupalıların kripto para kullanımı giderek arttığını söyleyebiliriz.

Yayınlanan rapora göre Avrupalıların çoğunluğu, BTC ve ETH gibi güçlü kripto varlıkları ve merkezi olmayan hizmetleri tercih ediyor. Ek olarak İspanya Merkez Bankası, Avrupa’daki kripto işlem seviyesinin geçen yıl etkileyici bir seviyeye yükseldiğini, yaklaşık 845 milyar Euro’ya ulaştığını ve ABD ve Kuzey Amerika’dan daha yüksek olduğunu belirtti. 

Bu ilgi, aynı zamanda küresel kripto kullanım oranının %25’ini temsil ediyor.

Kripto para kullanımı giderek artıyor

Rapora göre, Bitcoin ve Ethereum’daki işlemlerin geçen yıl yapılan tüm işlemlerin yaklaşık %60’ını oluşturduğunu kaydetti. Merkez bankası ayrıca İspanyolların %64’ünün işlemleri için merkezi olmayan hizmetleri kullanmayı tercih edeceğini belirtti. Bu, hizmetlerin ortalama kullanımı için %53 ile Avrupa’nın geri kalanının sahip olduğu orandan daha yüksektir.

Kripto para kullanımı giderek artıyor
Kripto para kullanımı giderek artıyor

Bit2me ve Binance gibi kripto borsalarının Avrupa’da patlama yaşamasına rağmen, yasal arka planın İspanyolları işlem ve ticaret için alternatif yollar bulmaya teşvik ettiğini gösteriyor. Halihazırda Sshiswap, Pancakeswap ve Uniswap gibi servisler sıklıkla alternatif olarak kullanılmaktadır.

Rapora göre ayrıca Temmuz 2020’den Temmuz 2021’e kadar toplam kripto işlemlerinin yalnızca %1’inin dolandırıcılık ve kripto hırsızlığı gibi yasa dışı faaliyetler içerdiğini ortaya koyuyor.

İşlem hacmi sırasında Fransa ilk sırada

Raporda ayrıca, Avrupa’da kripto işlem hacmi söz konusu olduğunda Fransa’nın ilk sırada yer aldığı belirtildi. Almanya ikinci sırada yer alırken, Hollanda ve İspanya sırasıyla üçüncü ve dördüncü sırada yer alıyor.

Başka bir raporda, Fransa kripto para ticareti yapmak için Avrupa’daki en kripto dostu ülke olarak görülüyor. Fransa’nın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da bir Bitcoin savunucusudur. Yakın tarihli bir röportajda, kripto varlıklarının gelişimini yavaşlatmadan düzenlendiği bir Avrupa’da geniş çaplı metaverse alemini yaratma ihtiyacını dile getirdi.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.