Kripto para haram mı?

Kripto Haber TR – 2008 yılında ilk defa piyasaya sürülen kripto para birimi olan Bitcoin’den itibaren binlerce kripto para piyasaya sürülmüş durumda. Günümüzde de kripto yatırımı yapan milyonlarca insan vardır. Binlerce Müslüman insan da kripto para haram mı? Sorusuna yanıt bekliyor.

Detaylı olarak incelemeden önce gelin kripto paralar hakkında bilgi alalım.

Kripto para nedir?

Bitcoin gibi kripto para birimine nasıl yatırım yapılacağını bilmeden önce , bu yeni yatırım aracı ile geleneksel para birimi yatırımı arasındaki farkları anlamak önemlidir.

Merkezi bankacılık ve ekonomik sistemlerde hükümetler para arzını kontrol eder ve gerektiğinde daha fazla piyasaya sürer. Öte yandan kripto para birimleri ya da tokenler yalnızca dijital biçimde var olan maddi olmayan paralardır. Her tür kripto para biriminin sabit bir adet sayısı vardır, yani şirketler veya hükümetler daha fazla üretemez.

Bugün, kripto para birimleri kripto borsaları üzerinden satın alınabilir ve yalnızca yatırım/ticaret için değil, fiziksel şeyler satın almak için geleneksel para olarak kullanılabilir. Örneğin El Salvador ülkesinde kripto para birimleri yasal para birimi olarak kabul edilmektedir. El Salvador’da %99 işletme sahibi kripto para birimlerini kabul etmektedir.

12313111 awlM cover.jpg 1
Kripto para haram mı?

Kripto para haram mı?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş oldukça merak edilen bu konu hakkında yakın zamanda açıklamada bulundu. Kripto paraların güvenilir olmadığını ve dolandırıcılık ya da diğer istismar yöntemlerine oldukça açık olması sebebiyle caiz olmadığını iddia etmekte. Günah olduğuna dair de herhangi bir açıklama yer almamaktadır.

Ali Erbaş ve Din İşleri Yüksek Kurulu’nun detaylı araştırması sonucu “Kripto para haram mı?” diye soranlara caiz olmadığı yönünde açıklamalarda bulunduklarını belirtti. Eğer kripto para birimlerinin bir çatı altında denetlenmesi mümkün olursa tekrar açıklama yapacaklarını belirtti.

Yazar yorumu

Kripto para birimlerinin herhangi bir denetim altında toplanması kesinlikle yanlış bir adım olur. Kripto paralar herhangi bir denetçi kurum altında toplanmadığı için günümüzde büyük bir ilgi görmüş durumda. Eğer kripto paralara ciddi kısıtlama gelirse geleneksel yatırım araçlarından hiçbir farkı kalmayacaktır.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.