Kripto çöküşü neden ABD ekonomisini etkilemeyecek?

Kripto Haber TR – Kripto para piyasası yılın başından beri düşüşte ancak Bitcoin fiyatı 28.000 doların altına düştüğünde çöküş son zamanlarda daha da hızlandı. Yatırımcılar arasında korku ve endişe uyandıran çöküşün ardından Goldman Sachs, “Olası bir kripto çöküşü, ABD ekonomisini etkilemeyecektir.” açıklamasını yaptı.

Kripto çöküşü ABD ekonomisini etkilemeyecek

Goldman Sachs’tan ekonomistler, kripto para piyasasındaki düşüşün ekonominin toplam değerine kıyasla “çok küçük” olduğunu söyleyen bir araştırma notu yayınladılar. Küresel kripto para piyasa değeri geçen yıl Kasım ayında 3 trilyon doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı, ancak son yedi ay yavaş performansla karşı karşıya kaldı.

Kripto çöküşü ABD ekonomisini etkilemeyecek
Kripto çöküşü ABD ekonomisini etkilemeyecek

Bununla birlikte, Goldman Sachs ekonomistleri, tüm hane net değerini oluşturan 150 trilyon dolara kıyasla düşüşün oldukça küçük olduğunu da kaydettiler. Kripto alanı, bu ağın değerinin çok küçük bir yüzdesini oluşturuyordu ve bu nedenle kripto pazarındaki düşüş, değerde hafif bir düşüşe neden olacak.

Ekonomistler ayrıca, hane halkı net değerinin yaklaşık %0,3’ünün kripto hesaplarından oluştuğunu, hisse senetlerinin ise yaklaşık %33’ünü oluşturduğunu söyledi. Yılın başından bu yana kripto piyasası düşüş yaşıyor ancak borsa, son zamanlarda sert bir düşüş yaşıyor.

Hisse senedi piyasaları ekonomiyi yönlendiriyor

Nisan ayında Netflix, kazanç raporunda %37 düşüş yaşadıktan sonra büyük bir kayıp yaşadı. Şirketin yılın ilk çeyreğinde 200.000 abone kaybettiği de ortaya çıktı. Amazon, Microsoft, Tesla ve Alphabet gibi diğer teknoloji devleri de büyük düşüşler kaydetti.

Goldman Sachs ayrıca, “Hisse senedi fiyatlarındaki dalgalanmaların hane halkı net değerindeki değişikliklerin ana itici gücü olduğunu, kripto para birimlerinin ise yalnızca marjinal bir katkı olduğunu” söyledi. Rapor ayrıca, kripto para birimi alanının çoğunu oluşturan genç demografinin servetteki değişikliklerden büyük ölçüde etkilenmediğini de ekledi.

Goldman Sachs’ın güvencelerine rağmen, birçok kripto para yatırımcısı Terra UST stabilcoin ve LUNA token çöküşünden çok etkilendi. Hem LUNA hem de UST neredeyse 0$’a kadar düştü ve çöküş piyasada oynaklığın artmasına neden oldu.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.