Bu ülkede kripto ATM’leri kapatıldı, işte detaylar!

Kripto Haber TR – Singapur’da bulunan kripto ATM’leri, kriptoyla ilgili çeşitli hizmetlere yönelik bir baskının ardından kapatılacağı açıklandı. Kripto ATM’leri, insanlara kripto para birimini itibari paraya veya tam tersine çevirmek için uygun bir yol sundukları için giderek daha popüler hale geldi.

Singapur Para Otoritesi (MAS), sektörde faaliyet gösteren firmaların halihazırda yayınladığı kripto reklamlarına da kısıtlama uygulayacaklarını açıkladı.

Singapur’daki kripto ATM’leri kapatıldı

MAS, bu haftanın başlarında yeni bir dizi yönerge yayınladı ve düzenlemelerin temel amacı, halkın kripto para birimlerini “panikle” satın almasını ya da satmasını engellemek olduğu belirtildi. Bu yönergelere uymanın bir yolu olarak, ülkedeki kripto ATM operatör makinelerini çevrimdışına konuma getirildi.

MAS, kriptoyla ilgili reklamların halka açık alanlarda yasaklandığını da yayınladığı bildiride duyurdu. Düzenleyici kurum, kripto ticareti faaliyetlerinde mevcut riskleri ele almadıkları için bu reklamların yanıltıcı olduğunu belirtti.

Singapur’da faaliyet gösteren kripto firmaları, hizmetlerinin reklamını yalnızca kendi yerel web sitelerinde ve mobil uygulamalarında yapabileceklerini açıkladı. Bu düzenleme sonucunda kripto firmaları, reklamlarını toplu taşıma alanlarında veya herhangi bir yayın veya basılı medyada pazarlayamayacak anlamına geliyor.

reklam

MAS, DPT hizmet sağlayıcılarının, DPT ticaretinin genel halk için uygun olmadığı anlayışıyla hareket etmeleri gerektiğini vurgulamakta. Bu İlkeler, MAS’ın DPT hizmet sağlayıcılarının DPT hizmetlerini Singapur’da halka tanıtmamaları gerektiği yönündeki beklentisini ortaya koymakta.

Singapur, kriptoyla ilgili reklamları yasaklamayı taahhüt eden tek ülke değil. İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi (FCA) de halka açık alanlarda kripto reklamlarını yasaklamayı hedefliyor. Düzenleyici kurum, halkı kripto ticaretiyle ilgili doğal riskler hakkında bilgilendirmeyen yanıltıcı kripto reklamlarını çökerteceğini duyurdu.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.