Kazakistan’dan kripto madencilere kötü haber!

Kripto Haber TR – Kazakistan’daki kripto madenciliği faaliyetleri, son birkaç ayda hızla arttı ve ülke şu anda ağ hash oranına göre ikinci en büyük Bitcoin madenciliği yapıyor. Kazakistan cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, kripto madenciliği faaliyetlerinde daha yüksek vergiler getirilmesini savundu.

Birkaç hafta önce kripto endüstrisini hedef alan başka bir verginin getirildiği göz önüne alındığında, bu duyuru Kazakistan’daki Bitcoin madencilik faaliyetleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Kripto madenciliğinde artan vergiler

Yerel basında çıkan haberlere göre, Kazakistan cumhurbaşkanı, kilovat elektrik başına 0,0023 dolara eşdeğer 1 Kazak tengesinin mevcut ücretli oranının çok düşük olduğunu belirtti. Tokayev, ilgili devlet kurumlarına vergilerin artırılması ve bu vergi oranının bir an önce uygulanmasının sağlanması talimatını verdi.

Kripto Para Madenciligi Nedir

Vergi oranı yükseltilirse, Kazak madencileri kilovat başına 5 tenge kadar yüksek bir payla ayrılmaya zorlanabilir. Ayrıca Marat Sultangaziyev, madencilerin madencilik ekipmanlarının ithalat vergilerinden de pay alacağını duyurdu. Başkan ayrıca, Bitcoin madencilik faaliyetlerinin ekonomi üzerinde çok az faydası olduğunu vurguladı. Madenciliğin istihdam yaratmadığını ve halka kıyasla yüksek miktarda elektrik tükettiğini belirtti. Tokayev, bazı madencilerin birkaç faydaya rağmen genel nüfustan daha az elektrik ödediğini belirtti.

Kazakistan hükümeti ayrıca madenci endüstrisi için güçlü bir düzenleyici çerçeve uyguluyor. Tokayev Mali İzleme Ajansı’na 19 Mart’a kadar tüm madencilik firmalarını kontrol etme ve vergi ve gümrük kayıtlarına uyduklarından emin olma talimatı verdi. Çin geçen yıl Bitcoin madenciliğine kısıtlama getirdikten sonra, birçok madenci Kazakistan’a akın etti. Madenciler ülkeye taşınmadan önce, raporlar ulusal şebekenin elektrik fazlasına sahip olduğunu belirtiyor, ancak artık durum bu şekilde değil.

Sürekli elektrik kesintileri nedeniyle, ulusal şebeke operatörü 21 Ocak’ta tüm madencilik şirketlerine elektrik erişimini kapattı. Bazı madenciler, kapatmanın Ocak ayının sonuna kadar süreceği konusunda daha önce verilen güvencelere rağmen bu elektriğin henüz geri getirilmediğini belirtiyor.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.