Kara para aklamada kripto kullanımı artıyor!

Kripto Haber TR – ABD Hazine Bakanlığı, dijital varlıkların kara para aklama için yaygın olarak kullanılmasına rağmen, fiat para birimlerinde oranın hâlâ daha yüksek olduğunu belirtti. Açıklama, Hazine Bakanlığı’nın nükleer silahların yayılmasının finansmanı, terörün finansmanı ve kara para aklamayı kapsayan üç yıllık raporlarında yer alıyor.

Bakanlık, bu alanların her birinin oluşturduğu risklere dikkat çekse de, geleneksel ağların ve fiat para birimlerinin dolandırıcılık ve yasadışı finansta kriptoya kıyasla daha yaygın olarak kullanıldığını da kaydetti.

Dijital varlıklar kara para aklayıcılar için gelişiyor

Ulusal Kara Para Aklama Risk Değerlendirmesine göre, “sanal varlıklar” şu anda para aklayıcıların favorisi olmuş durumda. Yasadışı eylemlerin çoğu, artık fonlarını gizlemek ve onlara geri dönmeyi önlemek için kripto varlıklarını kullanıyor. 

US Treasury Department
Dijital varlıklar kara para aklayıcılar için gelişiyor

Yayınlan rapora göre, dijital varlıkların pandemi sırasında hem fidye yazılımı dolandırıcılıklarında hem de kimlik avı saldırılarında çok önemli bir rol oynadığını ortaya koydu. Ek olarak, tehdit aktörleri, kurbanlarını kişisel bilgilerini ifşa etmeye ikna etmek için değişken kripto pazarından yüksek getiri vaadini kullanabilir. Ve bazı durumlarda, kötü amaçlı yazılım bulaşmış bir belgeyi tıklamalarını veya açmalarını sağlamak için farklı kimlik avı yöntemleri kullanırlar. 

Hayati bilgileri çalmayı başardıklarında, tehdit aktörleri kurbandan fidye ödemesi talep edebilir. Bu ödemeler artık genellikle, bilgisayar korsanlarının kimlikleri gizli kalırken fonların geri alınamaz olduğu kripto para birimlerinde talep edilmektedir.

Kara para aklama ile nasıl mücadele edilebilir

Yayınlanan rapor, kripto para birimlerinin kara para aklama aracı olarak kullanımının her geçen gün arttığını kabul ediyor. Chainanalysis tarafından hazırlanan benzer bir raporda, cezai blok zinciri adreslerinin 2021’de hiç olmadığı kadar fazla para aldığı belirtildi.

Chainanalysis ayrıca kripto alanındaki yasadışı fonların payının tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğunu ve tüm işlemlerin sadece %0,15’ini oluşturduğunu bildirdi. Bu, 2020’de %0,62’den ve 2019’da %3,37’den bir düşüş anlamına geliyor.

Ancak Hazine Bakanlığı, değerlendirmesinde dijital para birimlerine kıyasla daha fazla insanın fiat para birimlerini kullanarak para akladıklarını kaydetti. Raporda, “Kara para aklama için sanal varlıkların kullanımı fiat para biriminin ve daha geleneksel yöntemlerin çok altında kalıyor” denildi.

Yazar görüşü

Para aklamak günümüzde maalesef oldukça kolay. Geçtiğimiz yıl içerisinde Twitch (canlı yayın platformu) platformu üzerinden ‘bit’ kullanılarak milyonlarca lira para aklanmıştır. Detaylı bir şekilde süreç takip edilerek 40 kişiye yakın zanlı soruşturulmuş ve 2 kişi tutuklanmıştır. Özetle para aklamayı önlemek için cezai yaptırımların ağırlaştırılması gerektiğini düşünüyoruz.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.