Jamaika, ulusal kripto parasını çıkarmaya hazırlanıyor!

Kripto Haber TR – Jamaika hükümeti , Jam-Dex adlı merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeden önce her şeyi hazırladığını duyurdu.

Jamaika Bankası bu hafta yaptığı bir basın açıklamasında, bu yıl içinde piyasaya sürülmesi beklenen CBDC için isim, görsel imaj, slogan ve logoyu çoktan belirlediğini duyurdu. Yeni dijital para biriminin tüm markalaşmasına, düzenlenen bir banka yarışmasının ardından karar verildi.

Ancak Jam-Dex adı, duyuruya göre Bay Ashley Payner tarafından önerilen “nakit yok, sorun yok” sloganıyla Jamaikalı Digital Exchange’den türetildi. 

Jamaika, CBDC akımına giriş yapıyor

Jamaika, çok eleştirilen kripto para birimlerine alternatif olarak CBDC’lerini başlatmak için teklifte bulunan diğer birçok ülkeden biri. Birçok merkez bankası kripto varlıklarını eleştirdi, ancak daha istikrarlı olduğu söylenen bir CBDC’ye büyük destek veriyor.

Adsiz Kopyasi Kopyasi 2 1080x694 Kopya

Jamaika hükümetinin kararı, Karayipler’de bir CBDC’yi dikkate alan ülkelerden biri haline getirdi. Şimdiye kadar, yalnızca Doğu Karayipler ve Bahamalar kendi CBDC’lerini başlattı. Bahamalar, Ekim 2020’de bölgenin ilk CBDC’sini piyasaya sürdü. Güney Amerika’da sadece Venezuela CBDC’sini başarıyla uygulamaya koydu. Bununla birlikte, Şili, Brezilya ve Peru gibi diğer ülkeler, yakında kendi planlarını başlatmak için planlarını uygulamaya koydular.

Öte yandan, yaygın olarak CBDC alanına öncülük etmesi beklenen Amerika Birleşik Devletleri hâlâ fizibilite incelemeleri yapıyor. Ancak El Salvador farklı bir yaklaşım benimsedi. Orta Amerika ülkesi, dijital para birimini piyasaya sürmek yerine Bitcoin’i tam anlamıyla kucakladı. Hükümeti geçen yıl her tür ödeme için kripto para birimini onayladığında Bitcoin’i yasal bir ihale olarak kabul eden ilk ülke oldu.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.