İrlanda, siyasi partilere kripto bağışlarını durduracak!

Kripto Haber TR – İrlanda, siyasi partilere yapılan kripto para bağışlarını hedefleyen yeni bir yasa tasarısı gündemde. Yeni yasa bu yılın başlarında Bakan Darragh O’Brien isteği üzerine oluşturuldu.

O’Brien tarafından istenen yeni yasa, ülke için formüle edilen yeni seçim kurallarını araştıracak siyaset bilimciler ve hukuk uzmanlarından oluşuyor. Yasa, özellikle son Rusya-Ukrayna kriziyle birlikte, seçimler sırasında yabancı müdahaleyi caydıracak bir “yasal ve dijital siper” yaratmayı amaçlıyor.

İrlanda kripto bağışlarını durdurmak istiyor

Kripto para bağışlarının yasaklanmasının Rus güçlerinin müdahalesini azaltması bekleniyor. Rusya şu anda Batılı ülkeler tarafından ülkeye uygulanan ağır yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimlerini yasallaştırmayı düşünüyor. Ülke ayrıca petrol ve gaz için ödeme yapmak için Bitcoin kullanmayı planlıyor.

Ireland 740x492 1 1 e1645223999938
İrlanda kripto bağışlarını durdurmak istiyor

Bu yasa ile birlikte siyasi şeffaflığa teşvik edilmesi amaçlanıyor. O’Brien, artan siber saldırı tehdidi nedeniyle yasaların İrlanda demokrasisini koruyacağını söyledi. Yeni bir seçim komisyonu, siyasi partilerin verilen düzenlemelere uymasını sağlayacak.

Şu anda, İrlanda’daki siyasi partilerin veya ülkedeki kripto para birimlerinde bağış alan bireylerin bağışlarının sayısı belirsizliğini koruyor. İrlanda Merkez Bankası, artan kripto para riskine ve yanıltıcı reklamların büyük mali kayıplara maruz kalan saf yatırımcıları nasıl hedef aldığına dair bir uyarı yayınladı.

Kripto bağışlarının durdurulması mantıklı mı

Kripto bağışları tartışmalı bir konudur. Ukrayna’da, devam eden savaşı desteklemek için kripto para birimleri kullanılıyor. Savaş çabalarına yardımcı olmak için Ukrayna hükümetine yaklaşık 100 milyon dolar değerinde dijital varlık bağışlandı.

Ancak İrlanda, kripto para birimlerini yasa dışı ilan etme konusunda yalnız değil. 2018’de California, şeffaflıkla verildiğini söyleyerek kripto bağışlarını yasakladı. Bu yasakların ana sebebi kripto paraların incelemesinin zor olması diyebiliriz. Kripto para birimlerini yasaklayan diğer ABD eyaletleri arasında Michigan, Kuzey Karolina ve Oregon yer alıyor.

Ek olarak yakın zamanda FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, ABD Temsilciler Meclisi’nde bir pozisyon için yarışan politikacılara kripto bağışı yaptı. Bağışlar kripto para birimleri ile yapılması tartışmalara konu oldu.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.