Huobi Tech kripto ETF başlatacağını açıkladı

Kripto Haber TR – Huobi Tech, Hong Kong’daki borsada işlem gören fon (ETF) operasyonlarını genişletmeyi planlıyor. Şirket, kripto para birimlerinin fiyatlarını takip edecek bir finansal ürün piyasaya sürmeyi planlıyor.

Kripto ETF’ler dünya çapında oldukça popüler hale geldi. ABD, geçen Ekim ayında Bitcoin vadeli işlemlere dayalı ETF’leri onayladı. Kanada da dahil olmak üzere diğer ülkeler de spot Bitcoin ETF’lerini onayladı.

Huobi Tech ne amaçlıyor?

Huobi Tech, Hong Kong’da halka açık bir şirkettir. South China Morning Post tarafından yayınlanan bir yayına göre, bu ETF için Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’na, 1 milyon ABD Dolarına eşdeğer 8 milyon Hong Kong doları altındaki perakende yatırımcıların erişebileceği bir başvuruda bulundu.

SCMP’nin kıdemli başkan yardımcısı, gelişme hakkında yorum yaptı ve “fonun Hong Kong yasalarına göre düzenleneceği için yatırımcılara daha iyi koruma sağlayacağını” söyledi. Firmanın “SFC de dahil olmak üzere düzenleyicilerle yakın ve olumlu iletişimi sürdüreceğini” de sözlerine ekledi.

Bu ETF başvurusu, Asya’da Bitcoin fiyatını takip eden ETF’lere olan talep artmaya devam ederken geldiğini belirtelim. Asya-Pasifik’te ETF’lere yatırılan toplam varlıklar 1,06 trilyon dolar, yani 2,2 trilyon dolar olan küresel kripto piyasasının neredeyse yarısı.

Hong Kong’daki kripto düzenlemeleri

Huobi Tech ETF’yi duyurmasıyla, yalnızca Hong Kong mali düzenleyicileri tarafından onaylanacağını umabilir. Ülkedeki bir değişiklik tasarısı, perakende yatırımcılarının Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle uğraşmasını yasaklamayı hedefliyor.

Ocak ayında, SFC ve Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), perakendecilerin dijital varlık sektörüne katılabilecekleri sınırlı muafiyetler yayınladı. SFC, yatırımcılara en az 1 milyon dolar ile kripto fonları teklif etmek için dört fon yönetimi firmasını zaten onayladı. Hong Kong’daki kripto para piyasasının kısıtlayıcı doğası göz önüne alındığında, perakende yatırımcıların geniş kripto para birimi sektörünü keşfetmek için gereken tam düzenleyici desteğe sahip olması zaman alabilir. 

Bununla birlikte, profesyonel yatırımcılara yönelik ETF’ler yakında ülkede mevcut olabilir.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.