Güney Kore borsaları Rus kullanıcıları engelliyor

Kripto Haber TR – Önde gelen Güney Kore borsaları Rus kullanıcılarının IP adreslerini engellediği bildiriliyor. Bu borsalar, Rusya’ya yaptırım uygulama konusunda ABD ve diğer Batılı ülkelere katılıyor.

Hareket, yaptırım uygulanan kişi ve kuruluşların kripto para birimlerine yönelmesi durumunda uygulanan yaptırımların etkilerinin hissedilmeyeceğine dair artan endişelerin ortasında geldi.

Güney Kore borsaları işgale sessiz kalmadı

Yapılan açıklamalara göre, Bithumb, Gopax, Korbit ve Upbit dahil olmak üzere Güney Kore’deki en büyük kripto para borsalarından bazılarının Rus kullanıcılarını engellediği biliniyor. Upbit, işlem hacimlerine göre Rusya’daki en büyük kripto para borsası olduğunu belirtelim.

Borsa, “Finansal Eylem Görev Gücü’nün yönergelerine uygun olarak, kara para aklama riski yüksek ülkelerdeki kullanıcıların aboneliklerini engelledik” diyerek Rus IP adreslerinden gelen işlemlerin reddedildiğini doğruladı. Gopax, sadece Rusya kaynaklı IP adreslerini yasaklamakla kalmadı, diğer ülkelerdeki Rus kullanıcılarının hesaplarını da dondurdu.

Güney Kore borsaları işgale sessiz kalmadı

Bu borsalar Rus kullanıcıları yasaklamış olsa da, dünyanın en büyük borsa platformlarından bazıları Rus kullanıcıları engellemekten kaçındı. Kraken, Binance ve Coinbase, tüm Rus kullanıcılara tek taraflı bir yasak getirmeyeceklerini söylediler. Bunun yerine, yaptırım uygulanan kişi ve kuruluşların hesaplarını bloke edecekler.

Kraken CEO’su Jesse Powell, kripto para birimlerinin özgürlükçü değerlerin bir düzenlemesi olduğunu söyledi. Powell, borsanın yalnızca yasal bir gereklilik olması durumunda Rus hesaplarını donduracağını kaydetti. Ayrıca Rus kullanıcılarının masum olabileceğini ve Ukrayna’nın işgalinde hükümetlerini desteklemediklerini kaydetti.,

Rusya’ya tepkiler çığ gibi büyüyor

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, dijital varlıkları düzenlemek için kapsamlı bir kripto düzenleyici çerçeve çağrısında bulundu. Bazı borsaların Rus kullanıcılarını engelleyememesinden dolayı hayal kırıklığına uğradığını söyleyen Hillary Clinton, sözlerine de destek verdi.

Clinton, işgali durdurması için Rusya’ya ekonomik olarak baskı yapmak için herkesin birlikte çalışması gerektiğini düşünüyor ve şu cümleleri ekledi:

Bence Hazine Bakanlığı, kripto piyasalarının Rusya’ya satılmasını nasıl önleyebileceklerine bakmalılar.

Yazar Köşesi

Büyük kripto borsalarının Rusya’ya yaptırım uygulamamasını doğru bulmuyoruz. “Rus vatandaşlarının bir suçu yok” diyebilirsiniz fakat Ukrayna’da vatandaşlar nasıl panik oluyor ve yaşamak için uğraşıyorsa Rus vatandaşların da Ukrayna işgalini engellemek için tepkilerini sert bir şekilde göstermeleri gerekir. Asıl suçlu elbette Rus halkı değildir fakat sessiz kalan her Rus vatandaşı dolaylı yoldan işgali destekliyordur.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.