El Salvador Maliye Bakanı Bitcoin stratejisini savundu

Kripto Haber TR – El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, Bitcoin stratejisini ülkenin banka hesabı olmayan vatandaşlarına yardımcı olduğunu belirtti. Alejandro, kötü niyetli kişilerin çağrılarına rağmen ülkenin Bitcoin’i yasal para birimi olarak kullanma planını destekledi.

Alejandro Zelaya, Bloomberg ile yaptığı röportajda, Bitcoin’i yasal para birimi olarak kullanmanın banka hesabı olmayan nüfusun önemli bir bölümünün finansal hizmetlere erişmesini sağladığını belirtti. Ayrıca turizmi artırdığını ve yabancı yatırımı çektiğini açıkladı.

El Salvador Maliye Bakanı Bitcoin stratejisini savundu
El Salvador Maliye Bakanı Bitcoin stratejisini savundu

Ayrıca, dijital paranın bir değişim aracı olarak nadiren kullanılmasına rağmen buna inanmaya devam ediyor. Hükümetin hala blockchain teknolojisini kullanarak Bitcoin destekli bir tahvil oluşturma niyetinde olduğunu belirtti.

El Salvador Maliye Bakanı BTC’nin Kabulünü Savundu

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin tweetlerinden elde edilen tahminlere göre, hükümet vergi mükelleflerinin parasıyla 2.381 Bitcoin satın aldı. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından yürütülen bir ankete göre, El Salvador’daki çoğu şirket ve müşteri hala alışveriş yapmak için nakit para kullanmayı tercih ediyor.

El Salvador Maliye Bakanı BTC'nin Kabulünü Savundu
El Salvador Maliye Bakanı BTC’nin Kabulünü Savundu

Geleneksel bankacılık kurumları, El Salvador’da kripto para birimi kullanımını eleştirdi ve Uluslararası Para Fonu (IMF), ülkeyi Ocak ayında Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etmeyi bırakmaya zorladı.

Bitcoin Benimsenmeye Devam Edecek Mi?

Bloomberg tarafından yayınlanan habere göre, hükümet hala Bitcoin destekli tahviller sağlamaya çalışıyor. Eski Honduras Devlet Başkanı Manuel Zelaya, piyasa koşulları iyileştikçe bunun gerçekleşeceğini öngördü. 

Yakında daha fazla teşvikin açıklanacağını ve “Bitcoin City” planlarının hala çalışmalarda olduğunu belirtti. Honduras eski Cumhurbaşkanı Manuel Zelaya, “Hemen sonuç almayacağız” dedi. Yatırımcıların sabırlı olması gerektiğini yorumuna ekledi.

El Salvador Hükümeti Bitcoin Almaya Devam Ediyor!

Yasal ihale mevzuatı 7 Eylül 2021’de kabul edildi. Oysa Bitcoin fiyatı o zamandan beri %54 düştü. Hükümetin vergi mükellefi fonlarını kullandığı göz önüne alındığında, hükümetin gerçekleşmemiş kayıbı toplam 49,9 milyon dolar değerinde.

Ancak El Salvador hükümeti, kamu fonlarıyla 2.381 Bitcoin satın aldı ve bu, şu anda hükümetin onlar için ödediği miktarın neredeyse yarısı değerinde. Bu bulgular, Başkan Nayib Bukele’nin tweet’lerine dayanıyor.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Telegram grubumuzdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.