Çin, blockchain’i kripto paralara tercih ediyor!

Kripto Haber TR – Blockchain teknolojisinin potansiyeli, farklı süreçlere nasıl entegre edilebileceğini araştıran birçok hükümete sahiptir. Çin şimdi, işletmelere ve devlet kurumlarına entegre edilmiş blok zinciri teknolojisini görmek için bir projeye başlıyor.

Çin Siber Uzay İdaresi’nden (CAC) yapılan bir duyuru, ülkenin 15 bölgede ve 164 kuruluşta blockchain teknolojisini benimsemek için kurum içi bir çaba başlattığını belirtti. Bu girişim sayesinde Çin, ülkedeki işletmeler ve devlet kurumları arasında büyük ölçekte entegre edilmiş blok zinciri teknolojisine sahip olmak istiyor. Bu girişime, CAC ve ilgili düzenleyici kurumların blok zinciri kullanımını teşvik etmelerini gerektiren diğer devlet kurumları öncülük ediyor.

Blockchain2

Duyuruda, düzenleyici kurumların “Bölgedeki blok zincir teknolojisi altyapısının yoğun ve dengeli düzenini teşvik edeceğini, büyük ölçekli bir üretim düzeyinde zincirler arası veri alışverişi desteği oluşturacağını ve çok taraflı işbirlikçi bir blok zincirinin oluşumunu teşvik edeceğini” belirtiyor.

Çin neyi amaçlıyor?

Blockchain teknolojisinin entegrasyonu bir pilot aşamada gerçekleştirilecek. Pilot aşamada yer alan şehirler, şirketler ve kuruluşlar henüz bilinmiyor. Sadece ilgili kuruluşların yerel ve departman organlarından gelen tavsiyeler yoluyla seçildiğini söyleyebiliriz.

Blockchain teknolojisi, çok çeşitli süreçler için faydalı olabilecek verimlilik, hız ve güvenlik sunmakta. Çin’in blok zinciri girişimi vergilendirme, sağlık, üretim, enerji, hükümet verilerini paylaşma, mahkeme davaları, geleneksel finans piyasaları, eğitim, kanun yaptırımı, ticaret vb. durumları kapsıyor.

Çin blockchain teknolojisine olumlu bakıyor

Geçen yıl Çin, kripto ticareti ve madenciliğine genel bir yasak getirdi. Çoğu borsa şirketi Çin’den çoktan çıkmış durumda. Ancak ülkenin kripto alanına karşı sert duruşu ticaret ve madencilik faaliyetleriyle sınırlı.

Çin, blockchain ve değiştirilemez tokenler (NFT’ler) konusunda olumlu bir duruş sergiledi. Son raporlar, Blockchain tabanlı Hizmet Ağının (BSN) NFT platformlarını ve uygulamalarını desteklemek için bir altyapı geliştirdiğini belirtti. BSN, Çin hükümeti tarafından desteklenen bir blok zinciri projesidir. Ancak bu proje kripto dışı blok zinciri ürünlerine odaklanıyor.

reklam

Son dakika haberleri kaçırmak istemiyorsanız bizi, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Sitede yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildirAlacağınız kararlardan yazar ve Kripto Haber TR sorumlu değildir.

Yunus Ozbucak
Author: Yunus Ozbucak

Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.